Zprávy o šesté 16. března 2011

16. březen 2011
Zprávy o šesté

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Zpráv o šesté i dalších zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Přehled zpráv

Jana GULDA, moderátorka:
V Japonsku pokračují záchranné práce v oblastech poničených zemětřesení. K národu také promluvil císař.

osoba:
/Nesrozumitelné nepřeloženo/.

Jana GULDA, moderátorka:
Senátoři rozhodují o novele, která upraví vztahy mezi nájemníky a majiteli bytů po deregulaci.

osoba:
Je v této novele popsán způsob, jakým jedná nájemník a majitel v případě, že nedojdou k dohodě o výši nájemného.

Jana GULDA, moderátorka:
Zadluženému Portugalsku agentura Moody's snížila hlavní rating o dva stupně.

osoba:
Portugalci si to budou muset odpracovat. Budou muset přesvědčit finanční trhy, ratingové agentury, že ty reformy jsou dostatečné a že to prostě začne fungovat.

Jana GULDA, moderátorka:
A počasí, také zítra čekáme velkou oblačnost, občas s deštěm a teplotami do 13 stupňů Celsia. Dobrý večer u zpráv přeje Jana Gulda.

Japonsko se vzpamatovává ze zemětřesení

Jana GULDA, moderátorka:
Japonsko se vzpamatovává ze zemětřesení, následné vlny tsunami a také z havárie v jaderné elektrárně Fukušima. Kvůli hrozícímu výbuchu se právě k ní upírá pátý den po zemětřesení největší pozornost.

Pavel POLÁK:
Nad třetí blok elektrárny Fukušima Daiči dnes vzlétla záchranářská helikoptéra, aby ochladila reaktor a nádrž s vyhořelým palivem. Kvůli vysoké radiaci skončil tento pokus neúspěšně. Potíže hlásí už i čtvrtý reaktor. Vítr dosud vane směrem na oceán a zdraví nebezpečné je zatím stále jen dvacetikilometrové okolí elektrárny. Záchranářské práce v místech postižených tsunami komplikuje sníh a vracející se zima. Trosky odklízí 80 tisíc členů domobrany. Vláda rozhodla povolat do služby i rezervisty, což je poprvé v historii ozbrojených složek. K Japoncům dnes také promluvil císař Akihito. Volal po ohleduplnosti a vyjádřil přání, aby Japonci společně překonali tyto těžké časy. Pavel Polák, Radiožurnál.

Česká republika neplánuje odstavení žádné jaderné elektrárny

Jana GULDA, moderátorka:
Česká republika neplánuje odstavení žádné jaderné elektrárny. Premiér Petr Nečas to řekl ve 20 minutách Radiožurnálu. V souvislosti s událostmi v Japonsku se Německo rozhodlo pozastavit provoz sedmi nejstarších reaktorů a přezkoumat jejich bezpečnost. Premiér Nečas ale s ničím takovým v Česku nepočítá.

Petr NEČAS, premiér /ODS/:
Já si nedovedu představit, že bychom odstavovali jaderné elektrárny, to by u nás vedlo k ekonomickým problémům na hranici ekonomické katastrofy, čili my to rozhodně neuděláme. Celá řada jiných vyspělých zemí, například Francie o omezování jaderné energetiky vůbec neuvažuje.

Přechod nájemní smlouvy na dědice na dobu maximálně dvou let

Jana GULDA, moderátorka:
Přechod nájemní smlouvy na dědice na dobu maximálně dvou let nebo povinnost hlásit nájemci počet lidí žijících v bytě. To jsou změny, které má přinést novela občanského zákoníku. Předlohu, která reaguje na přechod regulovaného nájmu na smluvní vztah, posuzují senátoři. Jestli už dospěli k nějakému výsledku, to je otázka do Senátu pro naši reportérku Václavu Vařekovou.

Václava VAŘEKOVÁ:
Ano. Pěkný podvečer ze Senátu. Tak senátoři o novele občanského zákoníku už diskutují zhruba tři čtvrtě hodiny. Mají připravené pozměňovací návrhy, ty se týkají například vypuštění pravidel pro výměnu bytů, protože se lidé mohou sami mezi s sebou dohodnout. No, a podle senátorů by navíc soudy měly samy rozhodnout, k jakém datu stanoví výši nájmu tak, aby lidé nemuseli po dlouhém soudním řízení doplácet i desítky tisíc korun. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský tady dnes před senátory zdůraznil, že novela je podle něj spravedlivá a žádnou stranu případného sporu nezvýhodňuje.

Kamil JANKOVSKÝ, ministr pro místní rozvoj:
Domníváme se, že tak jak je tato novela připravená, představuje vyvážený nástroj, který nezvýhodňuje ani majitele, ani nájemce.

Václava VAŘEKOVÁ:
Dodám, že předloha počítá s tím, že nájemci budou mít dva měsíce na to, aby se vyjádřili k návrhu na zvýšení nájemného, pokud se tak nestane, může se majitel bytu do tří měsíců obrátit na soud a ten výši nájmu určí. A senátoři teď v diskusi pokračují. Václava Vařeková, Radiožurnál.

Jedna rána za druhou stíhá největší tuzemskou loterijní společnost Sazka

Jana GULDA, moderátorka:
Jedna rána za druhou stíhá největší tuzemskou loterijní společnost Sazka. V den, kdy se losuje další rekordní jackpot Sportky, se k ní zády otočili i držitelé většiny dluhopisů. Chtějí totiž okamžitě sesplatnit cenné papíry. To by pro Sazku znamenalo, že věřitelé budou svých 5 miliard chtít okamžitě a ne ve splátkách do roku 2021.

Martin DRTINA:
Právníci věřitelů už v Londýně sestavili výzvu, kterou zadluženou Sazku požádají o zaplacení. Loterijní společnost ale potřebnou hotovost nemá. Aktuálně dluží i za lednový jackpot 103 miliony korun. Nad to podle svého mluvčího Jana Tuny nevidí pro okamžité sesplatnění obligací důvod.

Jan TUNA, mluvčí Sazky:
Žádný takový dopis nedorazil, my v tuto chvíli žádnou takovou informaci z oficiálních zdrojů nemáme, pokud by ale tato informace byla pravdivá, tak se Sazka proti tomu kroku bude bránit soudní cestou.

Martin DRTINA:
Držitel podstatné části dluhopisů, podnikatel Radovan Vítek potvrdil, že ve spolupráci s Karlem Komárkem sesplatnění prosadil. /Nesrozumitelné/ nezbude než se přihlásit do insolvenčního řízení. Objem takto přihlášených pohledávek za Sazkou tak skokově vzroste až na 7 miliard korun. Martin Drtina, Radiožurnál.

Případ údajného plagiátorství mezi dvěma chirurgy

Jana GULDA, moderátorka:
O případu údajného plagiátorství mezi dvěma chirurgy dnes v Olomouci rozhodovala odborná komise Univerzity Palackého v Olomouci. Porota nakonec dospěla k závěru, že chirurg Jiří Froněk získal svůj titul právoplatně.

Petra BENEŠOVÁ:
Počtem 12 hlasů téměř jednomyslně komise řekla, že svůj titul doktor Jiří Froněk obhájil právoplatně. Komise k jeho obhajobě PhDr. neměla námitek. Na výzkumu se podílel takovým způsobem, že komise nezpochybnila původnost dizertace. Pro doktora Froňka to bylo velké zadostiučinění. Zvažuje ale ještě další právní kroky. Petra Benešová, Radiožurnál.

Rating Portugalska klesl na hodnotu A3

Jana GULDA, moderátorka:
Agentura Moody's snížila rating Portugalska o dva stupně na hodnotu A3. Varovala přitom, že by se hodnocení dlouhodobé schopnosti vlády splácet státní dluh mohlo ještě zhoršit. Rating ale stále zůstává v investičním pásmu na rozdíl od hodnocení řeckého dluhu.

David KOUBEK:
Portugalsko si musí na krytí svého dluhu půjčovat za stále vyšší úrok. Přestože vláda v Lisabonu naplánovala na letošek velké rozpočtové škrty, podle Moody's se navíc stále nedaří dát státní finance do pořádku. Portugalský premiér José Sócrates v pátek zveřejnil další úsporný balíček. Šetřit se má na zdravotnictví i na sociálních dávkách. Tentokrát se ale proti němu postavila hlavní opoziční strana, která doposud kroky menšinové socialistické vlády podporovala. Sócrates varoval, že pokud škrty neprojdou, Portugalsko bude muset požádat o finanční pomoc Evropské unie. David Koubek, Radiožurnál.

Spojené státy se přidaly k Íránu a kritizují vývoj v Bahrajnu

Jana GULDA, moderátorka:
Spojené státy se přidaly k Íránu a kritizují vývoj v Bahrajnu. Tamní režim si k potlačení protivládních protestů pozval stovky vojáků ze Saúdské Arábie a dalších arabských monarchií. Jen během dneška zahynulo při pouličních střetech nejméně 6 lidí. Režim krále Hamada už vyhlásil výjimečný stav a dnes přidal zákaz nočního vycházení. Postup vládnoucí sunnitské dynastie vůči šíitským demonstrantům vyvolává v regionu značné obavy.

Břetislav TUREČEK:
Bahrajn a jeho spojenci, kteří vyslali vojáky, se vydali špatnou cestou. Takto se vyjádřila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová na adresu zemí, které patří k nejbližším partnerům Spojených států v regionu. Podle Clintonové je vývoj na Bahrajnu alarmující a proti požadavkům demonstrantů prý není možné stavět sílu. Rival Američanů íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád zase prohlásil, že invaze na Bahrajn je předem odsouzena k neúspěchu. A irácký premiér Núrí Málikí varoval, že koalice sunnitských monarchií stojící proti šíitským demonstrantům, vyhrotí náboženské napětí v oblasti. Břetislav Tureček, Český rozhlas, Blízký východ.

Síly věrné libyjskému vůdci Kaddáfímu dál tlačí ozbrojené rebely na ústup

Jana GULDA, moderátorka:
Síly věrné libyjskému vůdci Kaddáfímu dál tlačí ozbrojené rebely na ústup. Vůbec poprvé od začátku povstání vládní síly bombardovaly vojenské letiště v Benghází. Toto město na východě země je hlavní baštou povstalců a působí tam jejich prozatímní vláda. Světové mocnosti stále nejsou schopné dohodnout se na vyhlášení bezletové zóny, což by rebelům výrazně pomohlo.

Martina HANÁČKOVÁ:
Syn libyjského vůdce Sajf al Islám Kaddáfí prohlásil, že rebelie bude do 48 hodin rozdrcena a že už tedy ani vyhlášení bezletové zóny povstalce nezachrání. I během středy se ale na mnoha místech dál bojovalo. Provládní jednotky svírají město Adžedábija na východě země, které leží na cestě k Benghází. Rebelové jsou pod tlakem také v Misrátě, kde mají poslední opěrný bod na západě. O posunu ve prospěch Kaddáfího vypovídá i to, že mu opět vyjádřil podporu čtvrtmilionový kmen Varfala. Na začátku povstání se jeho vůdci naopak přidali k rebelům. Martina Hanáčková, Radiožurnál.

Vojenští policisté dnes přivezli do České televize drtivou většinu materiálů

Jana GULDA, moderátorka:
Vojenští policisté dnes přivezli do České televize drtivou většinu materiálů, které zabavili při pátečním zásahu. Hledali během něj dokumenty s citlivými údaji o Vojenské zpravodajské službě. Už v sobotu ministr obrany Alexandr Vondra postavil mimo službu dva důstojníky a také velitele vojenské policie Vladimíra Ložka.

Eva RAJLICHOVÁ:
Páteční zásah vojenské policie v budově zpravodajství České televize stál místo dalšího člověka.

Jiří NEUBAUER, pověřený ředitel Vojenské policie:
Jsem dočasně zprostil včera ve večerních hodinách výkonu služby kapitána Pavla Marečka, vedoucího skupiny provádějící samotný úkon.

Eva RAJLICHOVÁ:
Informoval o rozhodnutí pověřený ředitel Vojenské policie Jiří Neubauer. Jeho lidé většinu věcí redaktorům vrátili, nechali si ale ještě CD s obrazovými materiály, které patří Karlu Rožánkovi. Ten je z postupu policie rozladěný.

Karel ROŽÁNEK:
/Nesrozumitelné/, že to schovávám do šuplíku, /nesrozumitelné/ nepřipadají, takže byly trošku divný, no, ale policie asi více dělá vojenská.

Eva RAJLICHOVÁ:
Česká televize ovšem podle advokáta Martina Elgera chce v budoucnu opakování podobných situací na své půdě zamezit.

Martin ELGER, advokát:
Jde o to stanovit obecné zábrany pro to, aby podobný postup vůči sdělovacím prostředkům se nemohl opakovat a Česká televize zřejmě s tímto motivem sáhne po ústavní stížnosti.

Eva RAJLICHOVÁ:
Eva Rajlichová, Radiožurnál.

Kriminalisté v pražské Tróji objevili lidské ostatky

Jana GULDA, moderátorka:
Kriminalisté v pražské Tróji objevili lidské ostatky. Teď budou prověřovat, zda nález souvisí s případem pohřešované Aničky Janatkové, která se ztratila v říjnu loňského roku. Další podrobnosti má redaktorka Monika Babická.

Monika BABICKÁ:
Lidské ostatky objevili kriminalisté v průběhu odpoledne, a to v oblasti pod Havránkou, ve které po nezvěstné devítileté dívce pátrali už na podzim loňského roku. Pokračuje policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Andrea ZOULOVÁ, policejní mluvčí:
Tělo se nacházelo poměrně hluboko pod povrchem, tudíž bylo takřka vyloučeno, aby toto tělo objevil policejní pes.

Monika BABICKÁ:
Lidské ostatky dnes objevili pražští kriminalisté při testování nové technologie pátrání.

Andrea ZOULOVÁ, policejní mluvčí:
Jedná se o takzvanou 3D technologii, kdyby v budoucnu pátrání po pohřešovaných osobách v nepřehledném členitém terénu mělo být efektivnější.

Monika BABICKÁ:
Dnešního pátrání se zúčastnily desítky příslušníků různých policejních útvarů.

autor: jve
Spustit audio