Žijeme v iluzi, že známe svět, říkají Petr Horký a Miroslav Náplava. Ke 100. narozeninám dali Miroslavu Zikmundovi utajenou knihu

14. únor 2019

Cestovateli Miroslavu Zikmundovi je rovných 100. Pozvání Lucie Výborné proto přijali dokumentaristé Miroslav Náplava a Petr Horký, kteří s Miroslavem Zikmundem zažili mnoho pracovních i ryze přátelských chvil. „Co dát stoletému člověku k narozeninám? Přeji mu zvědavost, které měl celý život hodně, a čas, kterého měl celý život málo,“ usmívá se Petr Horký. „A já mu přeji stále snění,“ doplňuje Miroslav Náplava.

Když Hanzelka a Zikmund vyráželi v roce 1947 na svou první cestu, domnívali se, že jejich budoucnost – coby mladých vystudovaných inženýrů – je v obchodu. Koneckonců, během své první cesty vydělali Československu na tři miliony dolarů. 

Ve čtvrtek 14. února – tedy na sté narozeniny slavného cestovatele – odvysíláme živě slavnostní večer Pocta Miroslavu Zikmundovi. Přenos začne v 19:00 ze zámku Dobříš. Na našem webu navíc najdete také video a po odvysílání samozřejmě záznam akce.

Když se ale o tři roky později vrátili do vlasti, bylo všechno jinak. „Sledovali, jak rychlokvašení komunističtí ředitelé firem začali vyhazovat jimi podepsané obchodní kontrakty s tím, že s kapitalistickým světem obchodovat nebudeme. A začali cítit ježení kolem žaludku,“ říká v rozhovoru s Lucií Výbornou Petr Horký. „Mohli být super bohatými obchodníky, byli ale vlastně ‚donuceni’ stát se super slavnými cestovateli.“

„Navíc nikdo nevěděl, co s nimi,“ dodává Miroslav Náplava. „Byli na hranici toho, zda je zavřít, nebo vyznamenat. Až díky osobní statečnosti Miroslava Galušky, který napsal byť ideologický, podbarvený úvod k jejich rukopisu, mohli Hanzelka a Zikmund vyjít knižně. Právě tehdy se začala psát značka H+Z.“

Knihy H+Z mají hodnotu sdělení v prostoru a čase. Popisují svět, jak tehdy vypadal.
Petr Horký

Žijeme v iluzi, že známe svět

Petr Horký a Miroslav Náplava nejsou jen dokumentaristé, ale také cestovatelé. V jistém ohledu tak v odkazu H+Z pokračují. Doba se prý ale změnila. „Dříve lidé byli hladoví po tom, jak vypadá svět, protože to nevěděli. Dnes žijeme v iluzi, že to víme. Protože záběrů, textů a fotek je dnes všude nekonečně mnoho.“

Před dnešními cestovateli tak stojí jasný úkol. „Člověk svět pozná, až když tam je a sám si ho prožije,“ soudí Petr Horký. „Nedával bych vysokoškolské diplomy nikomu, kdo aspoň měsíc nestrávil na jiném kontinentu.“

7× Miroslav Zikmund! Otestujte, jak dobře znáte slavného cestovatele

Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund

Miroslav Zikmund letos 14. února oslaví neuvěřitelné 100. narozeniny. V téhle republice snad neexistuje nikdo, kdo by slavného cestovatele (a polovinu nerozlučného dua Hanzelka–Zikmund) neznal. Opravdu o něm ale víte všechno? Vyzkoušejte si náš test a připomeňte si cesty i životní příběhy Miroslava Zikmunda. 

Utajený narozeninový dárek

S Miroslavem Zikmundem toho zrovna Petr Horký a Miroslav Náplava zažili hodně. Dohromady například napsali cestopisnou knihu Sloni žijí do sta let – knihu ze svých společných cest po Cejlonu. Tu absolvovali, když bylo Miroslavu Zikmundovi 81 let.

Slavný cestovatel se tenkrát vrátil na místa, kde strávil velmi důležitou dobu svého života. „Ani Mirek Náplava, ani já jsme tenkrát vůbec nedohlédli, co znamená vracet se v 81 letech někam, kde jsem byl před 40 lety. To jsme si uvědomili až teď, když jsme knihu přepisovali, aby mohla znovu vyjít,“ říká Petr Horký.

Kniha Sloni žijí do sta let právě dnes, 14. února, vychází v doplněné reedici, kterou se celý cejlonský příběh Miroslava Zikmunda uzavírá. „Byl to dárek pro Miroslava Zikmunda. Nakladatelství nesmělo dělat žádnou reklamu ani promo – aby se to pan Zikmund nedozvěděl,“ smějí se Petr Horký a Miroslav Náplava.

Příběh Miroslava Zikmunda

autoři: Lucie Výborná , als

Související