Vývojáři z ČVUT vyrobili „bruslícího“ robota. Pomáhat by mohl třeba ve firmách

13. únor 2021

Nedávno jste se na internetu mohli pobavit videem, na kterém roboti americké společnosti Boston Dynamics synchronizovaně tancují. Doktorandi z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze teď představili robota, který se pohybuje trochu jako bruslař. Dostal díky tomu jméno Sk8o.

Robůtek Sk8o je asi půl metru vysoký, má malé oblé tělíčko, dvě nohy s kolenními klouby a kolečka. Potřebuje jen čtyři elektromotory – naopak „klasičtější“ čtyřnohý robot jich potřebuje dvanáct. I proto inženýři místo humanoidního nebo čtyřnohého chodícího stroje postavili právě jezdícího robůtka.

Robot SK8O

Robot se ovládá klasickým joystickem, reaguje velmi citlivě. Musíte ale dávat pozor, aby se nerozjel příliš rychle. „Pětikilometrová rychlost je naše softwarové omezení. Jednak proto, abychom za robotem nemuseli tolik běhat, jednak proto, že na malém prostoru je nebezpečné rozjíždět se na vyšší rychlost,“ vysvětluje Krištof Pučejdl. „Je ale možné, že v budoucnu se bude pohybovat násobně rychleji.“

Jako bruslař

Díky svým malým rozměrům a nosnosti až 5 kg by Sk8o mohl pomáhat jako malý kurýr. „Umí se dobře a rychle pohybovat ve vnitřním prostředí, mohl by dopravovat menší zásilky, například mezi kancelářemi.“

Pomocí ohebných kolenních kloubů se navíc Sk8o umí naklánět – třeba do zatáček. „V extrému balancuje jen na jedné noze! Toho využíváme při rychlejší jízdě, nakládání se do začátek a využívá podobné dynamiky jako bruslař. Z toho je odvozeno i jeho jméno.“

V budoucnu by robot mohl skákat

Krištof Pučejdl s kolegy chtějí do budoucna na robotovi zkoušet také takzvaný dynamický pohyb. Sk8o by tak jednou mohl i skákat do schodů. 

„Jde jen o to, abychom vyvinuli řídící systém dostatečně precizně, aby Sk8o dokázal skok provést a po dopadu se vzpamatovat a skákat dál. To je na tom to nejtěžší,“ uzavírá Krištof Pučejdl.

autoři: Vojtěch Koval , als
Spustit audio

Související