Střediska rané péče pomáhají postiženým dětem i jejich rodičům

23. listopad 2011

Pomáhají rodinám s hendikepovanými dětmi přímo v jejich domovech. Zajistí rehabilitaci, půjčí pomůcky a hračky, pomohou s výběrem školy. To všechno a navíc zdarma nabízejí střediska rané péče. Před nedávnem se představila veřejnosti.

Čtyřapůlletý Izák z Ostravy-Poruby se narodil jako zdravé dítě. Problémy se u něj začaly objevovat až v šesti měsících. Dnes má kombinované postižení, mimo jiné i oční vady. Maminka Lenka popisuje: „Izi se nepohyboval tak, jak měl. Neotáčel se, nepásl koníčky. Byli jsme odesláni na rehabilitace, a jelikož nedělal pokroky, poslali nás na neurologii.“

Jak se projevily oční vady? „Izi nesahal na hračky, vůbec ho nezajímaly. Paní doktorka nás poslala na oční vyšetření a tam přišli na to, že špatně vidí a trpí šilhavostí. Nevěděli jsme, co s ním máme dělat. U doktora jsme prostě dostali brýle a okluzor a řekli nám, lepte, noste. Nevěděli jsme ale, jak s ním máme cvičit nebo co dělat, aby se to zlepšilo.“

Přesnou diagnózu neznají rodiče malého Izáka ani dnes. Jak mi ale maminka Lenka řekla, už po ní nepátrají. Nejdůležitější pro ně teď je poskytnout synovi co nejlepší péči: „Aby se Izáček ve svém životě měl co nejlépe a aby byl v rámci možností samostatný.“

Rodiče proto intenzívně spolupracují s ostravským střediskem rané péče, které pomáhá dětem se zrakovým a kombinovaným postižením. Koordinátorka Simona Kuvíková vysvětluje: „Naše práce spočívá v tom, že jezdíme za rodinou domů, kde rodiče učíme, jak s dítětem pracovat. Nezaobíráme se jenom dítětem, ale celou rodinou, maminka a tatínek totiž často nevědí, jaké mají možnosti.“

Ostravské středisko rané péče posílá své pracovníky i do rodiny malého Izáka. Průběh návštěvy přibližuje jeho maminka Lenka: „Popovídáme si o tom, co je u Izáčka nového, v čem se zlepšil nebo jestli máme nějaký problém. Pak s dítětem cvičíme. Když potřebujeme poradit, tak nám třeba doporučí lékaře. Pokud potřebuji něco vyřídit v sociální oblasti, poradí mi, kam mám jít, co k tomu všechno potřebuji a na co mám nárok.“

Domov je doma – to bylo motto letošního Týdne rané péče. Pořádající Společnost pro ranou péči jím chtěla dát najevo, že právo dětí s postižením na rodinný život je v ohrožení. Středisko rané péče v Ostravě chce mottem také zdůraznit, že pomáhá hendikepovaným dětem přímo v jejich domovech, což je místo, kde se cítí nejlépe.

autor: Jana Jeckelová
Spustit audio