Speciál: Výrobky Huawei jako bezpečnostní hrozba?

21. prosinec 2018

Vláda i někerá ministerstva se začaly zbavovat mobilů od čínské firmy Huawei. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost představuje používání hardwaru a softwaru od Huawei a další čínské firmy ZTE bezpečnostní hrozbu. To firma Huawei odmítá a požaduje důkazy.

Už této druhé největší společnosti světa ve výrobě chytrých telefonů někdo nějaké předložil? Míří aktuální varování na telefony či externí modemy, nebo spíše proti serverům, diskovým polím a síťovým prvkům? A platí v tomto případě, že čas na změnu už byl - ale lepší teď, než nikdy?

Podrobněji jsme se podívali i na to, co za firmu je Huawei a jak reálné je její napojení na čínskou vládu. A také na to, jakou roli hraje v celém případě mezinárodní politika.

Poslechněte si celý speciál!

Hosté:

Radek Holý, mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost
Jiří Grund, výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí
Ondřej Filip, výkonný ředitel národní internetové domény CZ.NIC
Jan Láska, redaktor serveru MobilMania.cz
Kateřina Procházková, analytička projektu Sinopsis.cz
Tomáš Pojar, bezpečnostní analytik a bývalý diplomat, prorektor Vysoké školy CEVRO Institut

autoři: Jan Burda , jpr
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.