Referendum na Krymu? Výstřel do tmy, soudí Hynek Kmoníček z Kanceláře prezidenta republiky

Obyvatelé Krymu v referendu rozhodli jednoznačně – Krym by se měl připojit k Rusku. Ukrajina mobilizuje své zálohy a Rusko se chystá rozmístit další stíhací letouny kousek od hranic s Evropskou unií. Jak by se nyní měla zachovat Evropská unie?

Pro připojení k Rusku na Krymu hlasovalo 96,8 procenta voličů, svůj hlas přitom odevzdalo více než 80 procent oprávněných voličů. „Dává to velký signál, byť ne ten, který jsme chtěli,“ říká v rozhovoru s Helenou Šulcovou Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Zároveň dodává: „Referendum je výborný demokratický nástroj, musíme k němu však dojít demokratickou cestou. To se v tomto případě nestalo, k vyhlášení referenda je totiž nutný souhlas ukrajinského parlamentu.“

Čtěte také

Právě v tom vidí Hynek Kmoníček základní důvod, proč referendum neuznat. „Kdyby se referendum konalo za jasně stanovených mezinárodních podmínek – třeba o pár měsíců později – mohlo by být mezinárodně uznáno. Nyní jde jen o výstřel do tmy.“

Vladimir Putin má podle něj nyní na Krymu jasný, byť zatím skrytý, plán. Jaký? „Zatím nevíme, co bude výsledkem jeho hry,“ uvažuje. „A nejsem si jist, že ji má Vladimir Putin do posledního bodu propočítanou.“

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: heš , als
Spustit audio