Referendum na Krymu? Výstřel do tmy, soudí Hynek Kmoníček z Kanceláře prezidenta republiky

Největší audioportál na českém internetu

Hynek Kmoníček okomentoval některé názory prezidenta Miloše Zemana | Foto: Šárka Ševčíková, Český rozhlas

Co bude následovat po připojení Krymu k Rusku? Bude Vladimir Putin chtít získat další území? Odpovídá ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček. Moderuje Helena Šulcová

Obyvatelé Krymu v referendu rozhodli jednoznačně – Krym by se měl připojit k Rusku. Ukrajina mobilizuje své zálohy a Rusko se chystá rozmístit další stíhací letouny kousek od hranic s Evropskou unií. Jak by se nyní měla zachovat Evropská unie?

Pro připojení k Rusku na Krymu hlasovalo 96,8 procenta voličů, svůj hlas přitom odevzdalo více než 80 procent oprávněných voličů. „Dává to velký signál, byť ne ten, který jsme chtěli,“ říká v rozhovoru s Helenou Šulcovou Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Zároveň dodává: „Referendum je výborný demokratický nástroj, musíme k němu však dojít demokratickou cestou. To se v tomto případě nestalo, k vyhlášení referenda je totiž nutný souhlas ukrajinského parlamentu.“

Čtěte také

Právě v tom vidí Hynek Kmoníček základní důvod, proč referendum neuznat. „Kdyby se referendum konalo za jasně stanovených mezinárodních podmínek – třeba o pár měsíců později – mohlo by být mezinárodně uznáno. Nyní jde jen o výstřel do tmy.“

Vladimir Putin má podle něj nyní na Krymu jasný, byť zatím skrytý, plán. Jaký? „Zatím nevíme, co bude výsledkem jeho hry,“ uvažuje. „A nejsem si jist, že ji má Vladimir Putin do posledního bodu propočítanou.“

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: heš , als

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.