Přestáváte kouřit? Pokud máte abstinenční příznaky, jsou na místě léky, radí odbornice

31. květen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Alexandra Pánková, přednostka Ústavu hygieny a epidemiologie 1. LF UK | Foto: Anna Rychnovská, Český rozhlas

Když chcete přestat s cigaretami, musíte především komplexně změnit životní styl, radí odbornice zabývající se závislostí na tabáku Alexandra Pánková. Poslechněte si celý rozhovor

Na Světový den bez tabáku zavítala do studia Radiožurnálu odbornice zabývající se závislostí na tabáku Alexandra Pánková, aby mimo jiné nabídla rady těm, kteří se snaží přestat kouřit. „Nikdy není pozdě přestat, každá cigareta poškozuje. Pacient, který kouřil u nás v centru nejvíc, kouřil 120 cigaret denně. A přestal,“ říká přednostka Ústavu hygieny a epidemiologie 1. LF UK. Jak těžké je přestat kouřit? A zvládne to člověk bez odborné pomoci?

Čtěte také

Může se kouření chápat jako životní styl, nebo jde pouze o závislost?

Je to nemoc. Je to porucha duševní, porucha chování způsobená užíváním tabáku dle mezinárodní klasifikace nemocí. Rozhodně to není zlozvyk, ale závislostní chování, které vyžaduje léčbu, pokud se nedaří přestat sám o sobě.

Jak dlouho trvá, než si takovou závislost vypěstujeme? Je to individuální?

Je to do znační míry individuální, závislost je zhruba z 50 až 60 procent podmíněná receptory v mozku, které zdědíte, podobně jak zdědíte barvu očí, barvu vlasů, a ty podmiňují, jak snadno, rychle a moc se stanete závislý. To znamená, že výchozí startovací linie, když chcete odvykat, je různá, ne každý má stejnou závislost, a ne každý stejně snadno, nebo těžce odvyká.

Platí, že 70 procent kuřáků by se rádo své závislosti vzdalo? Proč je to tak těžké?

Sedm z deseti kuřáků by raději nekouřilo, kdyby si mohlo vybrat. Na druhé straně se jedná o závislé pacienty nebo kuřáky, a to samotné odvykání tak snadné není. Je potřeba komplexní změna životního stylu a případně, v případě abstinenčních příznaků, nějaké léky k jejich potlačení.

Náplasti, pastilky, sprej

Jaké léky jsou účinné k potlačení abstinenčních příznaků?

Jsou to jednak volně prodejné léky, a jednak léky na lékařský předpis. Ty volně prodejné – v zásadě náhradní terapie nikotinem. Pak je tam lék, který byl vyvinut na základě starého léku, který se na trhu vyskytuje snad od roku 1964 a obsahuje přírodní výtažek ze štědřence převislého.

Nejznámější je ale náhradní terapie nikotinem – jednak náplasti, které uvolňují nikotin pozvolna, pak jsou to různé orální formy, například pastilky, žvýkačky nebo ústní sprej, který se používá k překlenutí bažení po cigaretě. 

Hodně kuřáků má za sebou hodně neúspěšných pokusů zbavit se závislosti na nikotinu. Jak se k těm neúspěchům stavět? Jak obrátit prohru v poučení?

Já to nenazývám neúspěch. Je vidět, že pacient to hodně chce, když to hodněkrát zkouší. Říkám tomu skvělá zkušenost, protože když se to nedaří, nebo si pacient po nějaké době nekouření znovu zapálí, tak víme, že na té situaci je potřeba zapracovat. Zjistit, co se stalo, proč si zapálil a jak se tomu vyhnout do budoucna. Takže je to skvělá zkušenost proto, aby se to povedlo v budoucnu, změna je proces, nenastane to ze dne na den.

Nejúčinnější prevence je vysoká cena tabákových výrobků

Kdy se závislý na tabáku považuje za vyléčeného?

Jakmile jste byl jednou závislý, už nebudete nikdy nekuřák. Máme abstinující kuřáky a abstinující alkoholiky. To v zásadě znamená, že když bude vystaven tabáku, zapálí si nebo bude v nějaké situaci, kde byl naučený kouřit, tak je tam vždycky vyšší riziko, že se vrátí zpátky k užívání tabáku, nežli u někoho, kdo nikdo nekouřil.

Čtěte také

Traduje se, že když je někdo silný kuřák a celý život kouří, tak kdyby skončil naráz, tak by ho to mohlo zabít…

To je úplně mylná informace, v podstatě není důvod, proč by tohle mělo nastat. Naopak, nikdy není pozdě přestat, každá cigareta poškozuje, čím dříve, tím líp. Ale to neznamená, že by senior nebo někdo ve vyšším věku nebo po několika desítkách let kouření neměl šanci přestat kouřit. Pacient, který kouřil u nás v centru nejvíc, kouřil 120 cigaret denně. A i ten pacient přestal.

Dá se tabáku přiznat něco pozitivního? Něco, co přináší člověku, proč to vlastně dělá?

Je to návyková droga. Nikotin má stimulační účinky, po požití nikotinu nastává vzestup krevního tlaku, tepové frekvence, srdeční práce. Je to stimulační droga, to je to, proč se kouří. Lidé by jinak nedělali něco, co jim nepřineslo nějaký efekt.

Navíc se v centru odměny mozku vyplaví dopamin, a to vyplavení dopaminu asi deset, patnáct vteřin po šluku je ten skvělý pocit, proč se začíná kouřit. Na druhé straně tělo se adaptuje, zvykne si na svoji dávku nikotinu, a už to nevnímá jako – super, zapálím si, ale naopak – nezapálil jsem si, je mi strašně. A proto je takový problém pro pacienty přestat, protože mají abstinenční příznaky.

Kdo je to sváteční kuřák? A jak vypadá farmakoterapie ve Spojených státech? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Vladimír Kroc , prh

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.