Od Nového roku bude lékař vědět, jaké léky berete. „Uvítali bychom ale i další změny,“ říká lékař Cyril Mucha

10. říjen 2018

Od Nového roku se lékaři budou moct podívat, jaké léky jejich pacienti berou. Pokud tedy projde zákon, jehož projednávání má vláda na programu právě dnes.

Nová funkce má být součástí systému elektronických receptů. To, že v něm není od začátku, lékaři a odborná veřejnost hlasitě kritizovali. A i proto povinné zavedení elektronických receptů hlasitě odmítali. 

Čtěte takéVést záznamy o lécích pacienta? Lidé budou podle novely mít právo se sdílením nesouhlasit

Jedním z kritiků nedotaženého systému byl i praktický lékař a člen výboru Společnosti všeobecného lékařství Cyril Mucha, který dnes říká: „Bojíme se jedné věci. Pokud totiž bude množství informací o tom, kolik bere pacient léků, příliš velké, nebude se v nich možné orientovat a nepůjde o velký přínos.“

Naráží tak na skutečnost, že systém zatím nebude umět sám hlásit duplicity nebo nežádoucí interakce. „Kdo bude zodpovědný za to, když lékař napíše lék, který si nebude správně sedět s lékem, který už pacient bere? A má lékař vůbec čas porovnávat to?“ ptá se Cyril Mucha.

Chtěli bychom, aby nový systém rozeznával takzvané interakce: zda si lék dobře rozumí s jiným lékem, zda nejde o nebezpečnou kombinaci a podobně. Dále bychom využili i informaci o tom, zda je daný lék na trhu nebo kolik stojí.
Cyril Mucha

Vynikající trezor se složitým zámkem

Byl to mimochodem právě Cyril Mucha, kdo loni celý systém elektronických receptů označil za nebezpečný projekt. Má totiž podle něj jednu obrovskou nevýhodu. „Jde o robustní systém. A je tak složitý, že ho 95 procent lékařů nemohlo samo rozchodit. A perfektní zabezpečené klíče k celému systému museli někomu předat.“

Je to prý stejné, jako když si koupíte vynikající trezor, ale protože odemykat ho je příliš obtížné, pro jistotu necháte klíče od trezoru přímo v zámku.

autoři: Jiří Chum , als
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.