Od německé okupace Čech, Moravy a Slezska uplynulo 79 let. Začala na Ostravsku

Zerschlagung der Rest-Tschechei nebo Griff nach Prag – Rozbití zbytkového Česka, Ovládnutí Prahy. Tak zněla německá označení pro vojenskou okupaci zbylého území české části Československa. Proběhla ve dnech 14. až 16. března 1939, kdy byl zřízen Protektorát Čechy a Morava.

Okupace začala na Ostravsku v odpoledních hodinách 14. března. Na území s významným železářským průmyslem a dvaceti tisíci obyvatel německé národnosti vstoupily jednotky Wermachtu i gestapo.

Muži z ostravského regionu si najednou museli obléknout německou uniformu. Přitom ještě půl roku před tím sloužili v československé posádce.

Fasovali jsme kalhoty, kabát, helmu. Pušky a minomety jsme používali české. To už jsme byli odveleni na východní frontu.

Adolf Kůrka z Hlučínska

Porcování republiky

Z území Československa byly již před okupací v roce 1938 odtrženy Sudety připojením k Německu, východní části českého Těšínska a část severního Slovenska k Polsku.

Mapa Protektorátu Čechy a Morava

Severní Slovensko a části Podkarpatské Rusi a východního a jižního Slovenska připadly Maďarsku.

Výsledkem těchto ztrát území byla vnitřní krize a vyhlášení druhé republiky v čele s prezidentem Emilem Háchou. Trvala pouhých 167 dní.

Ke dni 14. března 1939 vyhlásilo Slovensko samostatnost. Protektorát byl oficiálně vyhlášen 16. března výnosem o jeho zřízení. Německo tak porušilo Mnichovskou dohodu, kterou uzavřelo v září 1938 s Itálií, Francií a Velkou Británií.

Z hlediska mezinárodního práva se jednalo o skrytou nelegální anexi. Legální (exilová) Benešova vláda byla později zřízena v Londýně a do země se vrátila krátce před skončením války na osvobozené československé území.

autor: mrk
Spustit audio