Ničí sousedovi nájemníci společné prostory domu? Škodu zaplatí soused
Na Žurnál servis se e-mailem obrátil posluchač, který řeší problém s bydlením. V domě, kde žije, mají bytové jednotky soukromé vlastníky, a někteří z nich pronajímají svoje byty lidem, kteří ničí společné části domu, a tím komplikují život ostatním majitelům. Je možné těmto problémům nějak předejít? Ptali jsme se advokáta Ondřeje Bultase.
Náš posluchač by si představoval, že by si majitel bytu přes podepsáním nájemní smlouvy nechal od společenství vlastníků jednotek, tedy od svých sousedů, nájemníka „posvětit“. Nic takového ale možné není, vysvětluje advokát.
„Společenství vlastníků jednotek je právnickou osobou, jejíž účelem je zajišťování správy společných částí domu. Společenství může jednat pouze v rámci tohoto svého vymezeného účelu. Pokud by si Společenství vyhradilo do své působnosti rozhodování o tom, komu můžou či nemůžou vlastníci jednotlivých bytových jednotek svůj byt pronajmout, jednalo by se o neoprávněný a nepřípustný zásah do vlastnického práva majitelů těchto bytových jednotek,“ uvádí Bultas.
Nový občanský zákoník o nájmu bytu
§ 690
Nájemci jsou povinni při výkonu svých práv dbát na to, aby v domě bylo vytvořeno prostředí zajišťující ostatním uživatelům domu nerušený výkon jejich práv.
§ 693
Nájemce je povinen odstranit závady a poškození, které způsobil v domě sám nebo ti, kdo s ním bydlí. Nestane-li se tak, má pronajímatel právo po předchozím upozornění nájemce závady a poškození odstranit a požadovat od nájemce náhradu.
Nicméně obrana proti nájemníkovi, který ničí společné části domu, možná je. Za škody, které nájemník způsobí, totiž odpovídá pronajímatel – majitel bytu.
„Náhrady škody je možné se domáhat buď vůči osobě, která škodu způsobila, případně nově i přímo po majiteli bytové jednotky. Od účinnosti nového občanského zákoníku je totiž vlastník jednotky povinen zajistit dodržování pravidel pro správu domu a užívání společných částí i od osob, kterým umožnil byt užívat,“ popisuje advokát.
Je ovšem potřeba mít k dispozici důkazy, které prokáží, že škodu má na svědomí opravdu zmíněný nájemník. „Předpokladem pro úspěšnost takové žaloby bude zejména prokázání zavinění konkrétní osoby a dále příčinné souvislosti mezi jednáním této osoby a škodou, která v domě vznikla,“ zdůrazňuje Bultas.
Poněkud v jiné situaci by byl náš posluchač v případě, že by bydlel v družstevním bytě. Tam je majitelem bytu družstvo, podílník v družstvu je jen nájemníkem svého bytu, a pokud by ho někomu přenechal, jednalo by se o podnájemníka. A toho už družstvo, tedy ostatní sousedi, schvalovat mohou.
„Podle občanského zákoníku může dát nájemce, v případě, že v bytě zároveň sám trvale nebydlí, byt do podnájmu třetí osobě, pouze se souhlasem pronajímatele, tedy v tomto případě družstva. Družstvo, jako vlastník bytu, si může blíže upravit podmínky pro udělení souhlasu s podnájmem, případně pro způsob podání žádosti o udělení souhlasu k podnájmu či další související povinnosti, ve svých stanovách,“ uzavírá advokát.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Boj o prověrku. Chce ji bývalý důstojník letectva, který ve velkém kradl tajné údaje o bezpečnosti Česka
-
Soud neschválil v kauze Dozimetr dohodu o vině a trestu. Peněžitý trest milion korun byl moc mírný
-
Sigma, nebo cringe? Lídři loví mladé voliče na sítích, mají ‚jednu až dvě vteřiny‘ na kampaň
-
,Věděl, že ho to bude stát život.‘ Boj proti mafii je dnes slabý, říká bratr zavražděného soudce Borsellina