Nebýt transfuze přímo v terénu, motorkář Tomáš už by nežil. Na světě je díky vrtulníku královéhradeckých záchranářů

6. červen 2020

Jako první v Česku a teprve třetí v Evropě vozí na palubě vrtulníku královéhradečtí záchranáři zásoby plnohodnotné krve. V terénu ji můžou okamžitě podat těžce zraněným lidem. Je to vylepšení projektu RABBIT zdravotnické záchranné služby a hradecké fakultní nemocnice. Poslední dva roky měli lékaři ve vrtulníku krevní přípravky, které pomohly zachránit několik životů.

 „Nehoda na motorce, špatně zvládnutá zatáčka ve svodidlech, tepenné krvácení z pánve,“ popisuje svůj úraz s pokorou v hlase u své nové motorky Tomáš Matoušek. Před dvěma lety byl vůbec prvním z 60 pacientů, kterým lékaři v terénu krevní plazmu a červené krvinky dali. I díky tomu žije a nemá žádné trvalé následky.

„Masivní ztráta krve. Naštěstí byl vrtulník ve vzduchu, naštěstí začal tento projekt a dnes můžu stát tady – mohl jsem znovu přijet na motorce a poučit se ze svých chyb,“ nešetří chválou na adresu záchranářů motorkář.

Čtěte také

Větší šance na přežití

Teď je celý projekt RABBIT ještě dál. Nyní už je na palubě žlutého vrtulníku s označením Kryštof 6 plnohodnotná krev. Kromě hradecké záchranky ji v Evropě takto záchranáři využívají jen na několika základnách v Norsku a Švédsku.

„Pořád nám chyběli další velice důležité součástí krve, především krevní destičky a faktory krevního srážení. Ty jsou velmi důležité pro to, aby se u pacienta krvácení spontánně zastavovalo a nerozvíjel se šokový stav, na který může ve výsledku zamřít,“ říká vedoucí lékař hradecké letecké záchranky Anatolij Truhlář.

Transfuzi v terénu on a jeho kolegové podávají lidem s těmi nejtěžšími úrazy, například při autonehodách, kdy má pacient zlomenou pánev nebo stehenní kost.

Zásoby plné krve v hradeckém vrtulníku záchranářů

„U těchto pacientů je prokázáno, že pokud léčbu pomocí masívního transfuzního protokolu zahájíme do 30 minut po úrazu, je šance na přežití vyšší, než když se s tím čeká do předání v nemocnici,“ vysvětluje.

Čím dříve, tím lépe

Vrtulník startující odsud z hradeckého heliportu má akční rádius také v Pardubickém kraji. Pacienti s nejtěžšími úrazy v naprosté většině končí na oddělení urgentní medicíny královéhradecké fakultní nemocnice.

„Když člověk ztrácí krev při masivním krvácení, je důležité kromě zástavy krvácení navrátit mu i objem toho, co ztratil. Čili čím dříve to udělám, tím lépe pro pacienta. Vždycky je lepší vymačkaný pomeranč, než když si vezmu prášek na pomeranč a do toho naleju vodu,“ přibližuje pro laiky vedoucí lékař oddělení Jaromír Kočí.

Zásoby čerstvé krve si každé ráno posádka vrtulníku vyzvedává na transfuzním oddělení hradecké fakultní nemocnice.

autoři: Ondřej Vaňura , prh
Spustit audio

Související