Natalie Portmanová: Film o Jackie Kennedyové ukazuje temné okamžiky minulosti

31. prosinec 2016

Americká herečka Natalie Portmanová vystoupila v novém filmu Jackie, ve kterém ztvárnila někdejší první dámu Jackie Kennedyovou. Rozhovor s americkou herečkou natočili novináři hned po premiéře filmu, mezi nimi byla i americká zpravodajka Lenka Kabrhelová.

Mohla byste nám říci něco o tom, jak jste politicky aktivní? Jak hodnotíte letošní volby?

Byl to velmi překvapivý volební rok, co se týče tónu kampaní a samozřejmě také výsledku. Ale myslím si, že je to určitě zajímavý moment, který zažíváme, z pohledu umělkyně a občanky. Je potřeba být mnohem aktivnější v komunitě, být více slyšet.

V roce 2008 jste řekla, že John McCaine je slušný člověk. Myslíte, že Donald Trump je také slušný člověk?

Byla jsem opravdu velmi nešťastná z toho, jak mluvil o ženách, o menšinách, o imigrantech a o hendicapovaných lidech. Byla jsem nešťastná z toho, že vůdčí osobnost může vůbec takhle mluvit.


Film ukazuje, že tato země prošla některými temnými okamžiky v minulosti a zvládla to. Musíme najít sílu, abychom se nadále zasazovali na myšlenky, na nichž je tato země postavena.

Co se týče vaší role Jacqueline Kennedyové v novém filmu, mohla byste říci, jak jste se na tu roli připravovala?

Byl to úžasný scénář, který nám poskytl počáteční představu o tom, co se dělo, o událostech, které následovaly po vraždě. Jedná se o velmi krátkou dobu. Pracovali jsme také na přízvuku, hlasu, dívali jsme se na prohlídku Bílým domem, neustále dokola jsme to poslouchali. Pak je tady spousta materiálů k dispozici na You Tube, spousta rozhovorů. Například z doby, kdy Kennedy kandidoval do senátu, Jackie byla tehdy mnohem méně uhlazená.

Film zachycuje i konflikt mezi soukromým a veřejným životem Jackie. Vy sama jste slavná herečka, je to i pro vás téma? Jak se vám osobně daří najít rovnováhu mezi veřejným a soukromým já?

Všichni vnímáme, jak nás vidí ostatní, jak vás vidí svět, jak vidíte sám sebe, jak chcete být vidět, je to jiné, když jste veřejně známá osoba, protože jsou to většinou cizí, neznámí lidé, kteří mají přesnou představu o tom, kdo jste. Samozřejmě to pomohlo vytvořit moji představu o Jackie.


Ve světě je spousta nenávisti v tuto chvíli, a to vůči mnoha skupinám. Nenávist je takový snadný způsob, jak svalit vinu na jiného, proč mám těžký život. Je to znepokojivé, že nejsme schopni rozpoznat vlastní vzorce.

Jako herečka, cítíte osobně jistou zodpovědnost, která může být podobná?

Role, které hrajete, jsou důležité, stejně tak jako příběhy, které vyprávíte. Ale jako člověk? Tím si nejsem jistá, pokud si někdo myslí, že jsem snobka, jako si mysleli o Jackie, fajn, nějak se s tím sžiju. Ale pro ni bylo důležité, aby se na ni Američané mohli podívat a myslet si, že se o ně stará, že je jedna z nich. To není moje práce, kdyby si lidé mysleli, že jsem snobka, tak si prostě vyberou jinou herečku, nemá to žádný vliv na národní identitu.

Audio záznam všech rozhovorů si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: lek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.