Josef Rauvolf
Touha po individuální svobodě, bourání společenských tabu i snaha vzepřít se establishmentu. Taková byla beat generation. Především o amerických autorech, kteří dodnes zásadně ovlivňují nejen mladé lidi po celém světě, mluvila Lucie Výborná s překladatelem a publicistou Josefem Rauvolfem.
Allen Ginsberg mezi protestujícími z hnutí Occupy? Kdyby se dneška dožil, tak proč ne, soudí Josef Rauvolf, překladatel a zároveň muž, který se s jedním z čelných představitelů amerických beatniků znal osobně.
„Beatnici začínají v současnosti být opět velice aktuální,“ upozorňuje publicista. „A není divu. Především mladí lidé totiž vnímají velice silně situaci, v níž se společnost a svět jako takový nacházejí. Samozřejmě je proto oslovuje literatura, která útlak shora pojmenovává a zároveň upozorňuje na možnost svobody a upřímného, autonomního sebevyjádření.“
Pohled, který nabízejí beatničtí autoři, může připomínat osamocené světélko ve tmě. Josef Rauvolf nabízí další příměr. „Když jsem se poprvé setkal s beatnickou literaturou, měl jsem pocit, jako by někdo v temném, dusivém sklepě, v němž jsem byl vězněn, otevřel okno a nabídl mi pohled na dosud netušený a krásný svět venku,“ vzpomíná.
Co Josef Rauvolf na beatnicích obdivuje? Má i české prostředí svou vlastní beat generation? A čím ho nadchly legendy a pověsti staré Šumavy? Také to se kdykoliv dozvíte v našem audioarchívu.
Záznam celého rozhovoru s Josefem Rauvolfem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.