Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina

Do konce roku 2013 mají mít nemocnice v kraji Vysočina nové pavilony urgentní péče, kdo zaplatí personál a provoz? Neskončí to tak, že například chirurg bude ošetřovat pacienty s chřipkou? Proč tamní nemocnice, které zřejmě nemají peněz nazbyt, nechtějí nechat pacienty připlácet si za zákrok od konkrétního specialisty. Začíná 20 minut Radiožurnálu. Pozvání přijal hejtman kraje Vysočina a předseda komice rady Asociace krajů pro zdravotnictví Jiří Běhounek, vítejte.

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Dobré odpoledne.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Pane hejtmane. Platí, že do konce příštího roku zákon o záchranné službě vyžaduje po nemocnicích mít pavilony urgentní péče?

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Původně bylo řečeno, že musí být v každé nemocnici jedno příjmové místo. Dneska je to jedno kontaktní místo, ale vývoj medicíny nelze zastavit ani v nemocnicích kraje Vysočina a to, že bude nějakým způsobem navýšen počet zaměstnanců není pravda, jde o změnu organizace práce. Každý pacient, by měl dostat na tom jednom místě co nejkvalitnější ošetření.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Já jsem hovořila samozřejmě i s některými lékaři, toto oni nerozporují, že to je zkvalitnění věcí pro pacienta, ale přesto, ptají se, pokud to tedy zákon ne nakazuje přímo mít urgentní příjem, nařizuje pouze zřídit kontaktní místo, tak pokud mají všechny nemocnice v kraji nějakou formu urgentního příjmu, nějaký trauma plán, je smysluplné a výhodné ten systém takto předělávat ve chvíli, kdy ve všech nemocnicích chybějí peníze?

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Musíte oddělit trauma plán, to není věc, která by souvisela s urgentním příjmem. Urgentní příjem je místo, kam by měl přijít každý pacient, který má akutní změnu zdravotního stavu, to znamená, nejen pacient přivezený zdravotnickou záchrannou službou, ale i třeba pacient s kolikou a další. Zde by o něj mělo být postaráno a je naprosto nemyslitelné, aby v našich nemocnicích dále byl systém, že budou 4 nebo 5 příjmových míst, kam podle zrovna tíže nebo typu nemocí budou pacienti třebas záchrankou vozeni nebo podáváni.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Což tedy ve výsledku teď znamená, že v jihlavské nemocnici, pavilon, kde je i urgentní příjem se dokončuje za tuším 300 milionů, teď se bude budovat další, to znamená pro novoměstskou nemocnici za 10 milionů urgentní příjem. Je to tedy nezbytné to řešit tímto způsobem nešlo by prostě jen sjednotit třeba kontaktní místa, nebo budete to tak řešit ve všech krajských nemocnicích.

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Mě je líto, že se spojuje nespojitelné. Pavilon nemocnice Jihlava, je stavba vyvolána potřebou řešení intenzivní péče, jednotek intenzivní péče, na které byly hygienou vydány obstavující stavy, to znamená, že pokud bych bývali nepostavili tyto záležitosti a nezahájili činnost nových prostorách jednotek intenzivní péče, tak nemocnice měla velké problémy. V pelhřimovské nemocnici už z roku 2002 prostory jsou, 10 milionů, které upravuje nemocnice v Novém Městě na Moravě, si vynutil i ten systém, který té nemocnici a ty stavební úpravy a nemocnice v Havlíčkův Brod žádný taková prostor, a kdyby jste viděla, kde byli pacienti předáváni ze záchranky na chirurgickou ambulanci a další, neměla. Myslíme si, že takovéto investice jsou pro pacienty, jejichž dobro je na prvním místě nutné.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
A co Třebíč, tam už je to hotové, tam už není nic potřeba dělat?

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
V Třebíči zatím to neplánujeme, protože Třebíč má velký problém v tom, že má budovu chirurgie a všech chirurgických oborů ve starém pavilonu, který je vlastně panelovým domem a tam budeme řešit otázku budoucnosti, jak to vůbec dát dohromady.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Neboli, kromě 10 milionů pro novoměstskou nemocnici, kde je top podle vás nutné, ještě, česká ještě stavba Havlíčkův Brod. Rozumím tomu správně?

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Ta stavba v Havlíčkově Bodě po dohodě s vedením nemocnice a pány primáři už od loňského podzima probíhá.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Kolik tam to bude stát?

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Tam se vším všudy, kde se přestěhuje ještě oční a patologie, která je pořád ještě v prostorách psychiatrické léčebny, to bude stát 30 milionů.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Jako předseda zdravotnickém komise rady Asociace krajů, řekněte, znamená to, že se do podobných kroků teď pustí i další nebo tam to necítí tak akutní zřizovat tyto urgentní příjmy?

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Já ani neznám jednotlivé provozní podmínky nemocnic, takže nemohu mluvit za ostatní kraje, to se musí každý obrátit na jednotlivé kraje, protože bohužel ten systém, který v současné době je u nás nasteäven v podstatě hovoří o tom, že každý kraj má trošku jinou strukturu, což bylo akcentováno i v pohotovostních službách ministerstvem.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Tak například, když jsme hovořili o jihlavské nemocnici, tam je to skutečně spojené ještě s intenzivní péčí a dalšími věcmi, ale bavme se o případu třeba právě novoměstské nemocnice, tam se lékaři podivují, že je to nemocnice, kde není tolik urgentních příjmů, že to je nemocnice, kde třeba je 10 urgentních pacientů za den, jestli se to skutečně vyplatí zřizovat takový urgentní příjem?

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Pan náměstek Mach, který v nemocnici v Novém Městě je strávil nemalé množství let v Británii, a za těchto okolností já nemám důvod mu nevěřit, že bylo nejlepší, aby pacienti byli přijímáni v jednom místě s maximální péčí. Já musím řict, že si myslím, že naši kolegové si budou muset zvyknout, že nějaká změna způsobu práce bude asi nezbytná. Není možné čekat na pacienta na svém oddělení až nám ho tam dovezou, ale pravděpodobně bude nutno tomu pacientovi vyjít vstříc.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Tak ti lékaři se také často bojí, že už teď nedostali to předáno, co se jim slibovalo po akci Děkujeme, odcházíme, tedy ani deset procent a ni později těch okrouhaných něco má,lo nad šest procent. Ve většině nemocnic je to 0%. Teď se bojí, že pokud se budou zřizovat nové urgentní příjmy, bude to znamenat také příjem nějakých nových lidí a tedy i zpoždění dalšího nějakého platového růstu, je to tak?

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Já tedy nepovažuji tuto argumentaci za férovou, protože ty urgentní příjmy byly rozhodnuty z prostředků, které ještě v době, kdy se zatím o žádných zvyšování a diskutování u¨zda v úhradové vyhlášce peníze pro naše zaměstnance jsou nebo nejsou, nebyli. To znamená, že to spojování nespojitelného. My samozřejmě dodržujeme to, co jsme řekli, co jsme udělali, jakmile v úhradové vyhlášce ty peníze budou, všechny peníze, které přijdou na mzdy, naši zaměstnanci dostanou. Je obecně známo a jak vidíte, utichla ta diskuze o tom, jak to vlastně je, že ty peníze tam nejsou. Jestliže vám přijde 98 % plateb proti minulému období, tak já chápu a myslím, že všichni ostatní, že 2 % jsou mínus, ne plus.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
To jsou dost jasné počty. Ale také jsou dost jasné počty, že přidáme li k tomu nové oddělení, ve kterých tedy zřejmě budou i nová lůžka, alespoň tak to počítá zákon, když definuje urgentní příjem že tam jsou také lůžka urgentní péče, chápu to správně, takže to znamená také více náklady.

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Promiňte, nechápete, to jsou místa, kde se má ten pacient převzít, to znamená, že jsou tam pouze dvě nebo tři lůžka, na nichž je poskytovaná ta péče, o znamená, že tam nebude ani rozsah kůže, protože na to VZP ani jiné pojišťovny nevypisují nové smlouvy, ani tam nebude žádná představa nových zaměstnanců a nových týmů, v nemocnicích kraje Vysočina já jsme přesvědčen, že jsou schopny z toho personálu, který tam současné době mají provoz těchto Emergancy nebo urgentních příjmů zajistit. To není akce, kterou bychom bez domluvy s nimi spouštěli.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Neboli ten zákon, který říká, že urgentní příjem je specializované pracoviště poskytovatele akutní lůžkové péče s nepřetržitým provozem, které zajišťuje příjem a poskytování intenzivní akutní lůžkové péče, neznamená nárůst počtu lůžek ani personálu?

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Je to místo, kde je příjem, akutního pacienta, zařízení zajišťující akutní péči, to znamená, že všechny nemocnice v kraji Vysočina zajišťují akutní péči, to nejsou nemocnice dlouhodobě nemocných nebo LDN. To znamená, že ¨to místo tam je a dle mého názoru, tak jak jsme to počítali, není nezbytně nutné, aby tam byl specializovaný tým, specializované nové oddělení a nový pracovníci, myslíme si, že v nemocnicích a tak jak jsme řekl a citoval novoměstského pana primáře je schopna ta nemocnice z vlastních zdrojů úpravou činnosti a provozu to zajistit.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Neboli znovu narážíme ale na ty platové obavy lékařů. Vy jim přidáte práci, logicky, když přibude nové oddělení. Ředitel nemocnice se s tím nějak po svém vyrovná personálně a platy zůstanou stejné?

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Já mám pocit, že si vůbec nerozumíme, já prostě o ničem jiném než vy.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Já hovořím o tom, o čem hovoří lékaři. Jestli hovoříte o něčem jiném než lékaři, tak je mi to líto.

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Prosím vás, když vás přivezou na oddělení, tam, vás tam nepřijmou? Jaký je rozdíl v práci toho lékaře, jestliže půjde na oddělení urgentního příjmu a pacienta tam přijmeme nebo na něj čeká na oddělení a přijme ho na oddělení. V čem mu zbude větší množství práce, možná v tom, že udělá třeba 30 kroku navíc. Nebo kde naroste ten počet, vždyť ty pacienty, pokud ty nemocnice je chtěli převzít , tak je museli převzít už nyní.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Tak já jsme hovořila například, když chcete konkrétní příklad s doktorem Bohdanem Trnkou z jihlavské nemocnice. Podle něj to 24hodinové zajištění urgentního příjmu tam bude vyžadovat minimálně jednu pracovní lékařskou sílu navíc, stejně tak pravděpodobně sestru, údajně se sto tam chystá pan ředitel vyřešit tak že zruší takovou tu klasickou pohotovost, kam chodí lídé třeba s náhlou akutní horečkou, zvracením, atd., a že vykryje tuto pohotovost ze služeb lékařů toho nového urgentního příjmu, je to to, o čem hovoříme, je to řešení, které očekáváte, třeba i od dalších nemocnic?

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Já každé nemocnici nechám prostor, aby si to vyřešila sama, ale medicína se vyvíjí poměrně rychle dopředu, a jestliže v dané situaci se změnily i způsoby přijímání pacientů. Tak se k tomu musí přizpůsobit i organizace práce, jestliže dneska máme řešit lékařskou pohotovostní službu, ať v podstatě v nemocnicích to zůstalo, tak nemusíme s tím vyrovnat, to znamená, že to klidně takto, pokud to pan ředitel vyřeší je možné, já nevidím důvod, proč by změnou organizace práce měla narůst počet zaměstnanců. Já tedy samozřejmě chápu,, že bude diskuze u vyhlášky o personálním vybavení, protože ta doznala různých velmi dramatických změn, snížení, zjištění atd., ale to není o tom, zda bude otevřen nebo nebude otevřen urgentní příjem.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Ještě by mě zajímalo, může to tedy vést k tomu, čeho se lékaři, někteří lékaři tedy obávají, alespoň co říkal pan doktor Trnka, že třeba dlouholetý specialista chirurg bude potom vykrývat služby na lékařské služeb první pomoci a předepisovat antibiotika mna angínu na příklad?

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Já tedy mám pocit, že pan doktor Trnka mluví jako kdy když vedl naše aktivity, nebo jejich aktivity z hlediska odborářských , já si myslím, že každý doktor by měl umět poskytnout péči, já neříkám, že musí zrovna chirurg specialista předepisovat antibiotika, na to dneska zákon říká, že by to měli sloužit praktičtí lékaři, protože zákon 370 o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování hovoří o úkolech, které jsou komu uloženy, takže myslím si, že chirurg nemusí mít obavu, že by sloužil lékařskou službu první pomoci. Dnes lékařskou pohotovost službu.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Řekl dosud ve 20 minutách Radiožurnálu hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek. Pane hejtmane, od příštího měsíce mohou nemocnice nabízet nadstandard v podobě připlácení si za lepšího lékaře při konkrétním výkonu. Dejme tomu chci specialistu za koleno, tak si připlatím podle nějakého sazebníku, který by v ideálním případě mlně vyvěšeny na nemocnicích, třeba na internetu. Budou něco takového zřizovat i Vysočinou řízené nemocnice?

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Protože sleduji a vy zajisté také sledujte, reakce renomovaných chirurgů a dalších celebrit. Tak si myslím, že zatím s tím velmi je dobře počkat protože já jsem přesvědčen, že není možno spojovat tuto řekněme lepší službu, dále s platy za poskytovanou péči zdravotního pojištění, tak to prostě nefunguje, pokud není připlacení, nikde ve světě a já jsem přesvědčen, že to z hlediska tak jak to bylo řečeno, není možný. Mě je líto, že vždycky je zkratka, řekneme 10 000 lůžek zrušíme, pak se toho někdo chytne a pořád se to hraje zrovna tak budete si moc připlácet, ale konkrétně jak na co, to je jak s těma pohotovostma.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
No nikdo neví jak a nebylo by to řešitelné tím, že by si každá nemocnice transparentně vyvěsila na stránky ceník takových nadstandardních výkonů, od konkrétního lékaře, nebylo by to třeba lepší než to, co třeba tím argumentuje ministerstvo, že by to zrušilo tu obálkovou metodu, která stejně probíhá mezi pacienty?

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Já myslím že nikdo nepřinesl žádný důkaz o tom, že probíhá obálková metoda mezi pacienty, já tedy o tom nevím, dělám to 35 let a nikdy se mi a jsem zařazení ortoped, který odoperoval nemalé počty těchto operací a nikdy se mi nic takového nestalo, to je pravděpodobně nastaveno nějakým jiným způsobem, to zaprvé a za druhé.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Pane hejtmane, teď se na mne tedy nezlobte, ale toto skutečně existuje, dokonce i někteří důchodci, kteří čekají třeba na náhradu kyčelního kloubu na to šetří, aby si mohli, tu obálku do té kapsy toho konkrétního lékaře nakonec vložit. To, že s tím někdo nechodí na policii, je velmi pravděpodobně tím, že ti lidé chtějí raději kvalitní operace, než neuplaceného lékaře.

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Ale tohleto je zkratka, nezlobte se na mě. To není fér, protože přeci nemůžete tvrdit, že lékař, který dostane větší sazbu, je lepší, než ten druhý. Vždyť toho lékaře musí někdo vychovat a musíme nějakým způsobem to řešit. Já nemám problém s tím, že bude vytvořena nějaká struktura, která bude odděleně od zdravotního pojištěni poskytovat tuhletu péči, jestli si pan XY vybere toho pacienta, toho operatéra, ten toho pacienta odoperuje, tak samozřejmě ať si to tam zaplatí, ale já jsem přesvědčen, že v našich nemocnicích, kde je to spojený s zdravotním pojištění, to není možné, protože to mnohem víc deformuje tu situaci, která je, jakým způsobem rozdělíme, že tito pacienti mohou být operováni primářem a ti ostatní ne, jak k tomu přijdou, jak si ten lékař, když bude a nebude primář,. Jak si ten primář na něj vezme odpovědnost, jakým způsobem to veto bude každý pacient toho každého takový ten americký způsob, kde se chodí z pole, podívat se na svého odoperovaného pacienta atd., já myslím, že to je velmi, velmi složitá a nebezpečná otázka.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
No ale je to lepší, než se do toho řešení pustit, tak to nechat tak jak to je? Ono to stejně funguje, ale funguje to na černo a ty nemocnice by z toho mohly mít peníze do svých oficiálních příjmů, které nepochybně potřebují, takhle ty peníze končí nelegálně v kapsách lékařů.

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Tak to je vaše tvrzení já vám opakuji, že prostě tenhle ten systém, tak jak je nastavený vidím jako velmi nebezpečný, to znamená, aby zároveň se zdravotním pojištěním se připlácelo na nějakého lékaře, kterého si vyberete, jak tomu ti, kdož nemají peníze na to, aby to připlacení mohli udělat, přijdou. Jakým způsobem se to bude řešit?

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Pane hejtmane, to není moje tvrzení, to je tvrzení i ministerstva, které argumentuje tímto potíráním té tzv,. obálkové metody ve prospěch zavedení těchto nadstandardů. To jsme si opravdu nepomyslela já.

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
To je mi líto, paní redaktorko, že použila ta argumentace tímto způsobem.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Ale je to i váš pan ministr.

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Ale to je pan ministr všech, pan ministr, takže tuhletu situaci bohužel já vidím, jako zkratku která nebyla vhodně použita.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
A jak byste to řešil vy, pane hejtmane?

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Já už jsem vám to řekl, já bych prostě doporučil aby byly specializované pracoviště, kam si tedy ten primář, když budce mít zájem odpoledne, tak jako je třeba ostatních západních zemích, nebo mimo pracovní dobu, nebo když se domluví, dojde toho pacienta odoperovat a, ten to tam zaplatí nebo prostě má připojištění a je to v pořádku, je to naprosto jednoznačně od zdravotního pojištění.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
A při vší ústě neskončilo by to tak, že by tady byly specializované soukromé kliniky, kde by pracovali ti nejlepší, protože tam by za to měli honoráře podstatně vyšší, než ve všeobecných podmínkách, podmínkách VZP a v těch ostatních „ ostatních nemocnicích“ by jaksi chyběli odborníci.

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
A vždyť to v podstatě specializované kliniky dneska jdou, proč by chyběli odborníci, to jako všichni myslíte si, že jsou profesoři nebo šéfové tak, aby to mohli obsáhnout, já jsem přesvědčen, že to, kdos už to dneska chtějí si ty specializovaná pracoviště nebo kliniky viz v Brně a další najdou a ti kdož chtějí běžnou péči by jí měli dostat nez toho ani by bylo rozdělováno tímto způsobem.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Ještě k vám pane hejtmane na závěr, chystáte se obhajovat post za ČSSD v podzimních krajských volbách? Po těch minulých se sociální demokracie z komunisty domluvila na na podpoře menšinové sociálně demokratické krajské rady, chystáte tu spolupráci s komunisty případně i po podzimních volbách?

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
My jsme se nedomluvili na spolupráci s komunisty, my jsme nabídli všem demokratickým stranám, to znamená ODS a KDU ČSL spolupráci, neměli o to zájem, takže jsme navrhli menšinovou vládu, menšinovou vládu podpořili komunisti, takže v dané situaci to bylo řešení. Já nemůžu za to, že obě dvě strany , které hovořily o tom, že mají velký zájem o Vysočinu, se k tomu postavily, jak se postavily. Závěry se dělají po volbách, já k tomu žádný závěr za tím nemám, protože situace je naprosto nejasná, uvidíme, jak to je, protože stále opakuji, že panská láska a přízeň voličů po zajících skáče, to znamená, že se to může všechno ještě změnit.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Víte, co jsem chtěl slyšet od vás váš názor na spolupráci s komunistkou jako takovou, třeba vezměme to na té celostátní úrovni, myslíte si, že bohumínské usnesení je třeba už dneska mrtvý dokument.

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Já se k tomu tímto způsobem, vyjadřovat nebudu, protože vy mě tlačíte někam, co chcete ode mne slyšet. Já vám to takhle říct nechci.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Je to tak nějak, můj úkol.

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Tak já na to mám právo vám to taky neříct, protože si myslím, že bohumínské usnesení je jasné a pokud nebude zase sjezd nebo nejvyšší orgán sociální demokracie, to rozhodovat jinak, tak platí, takže z toho já vycházím.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
A vy nemáte právo mít svůj vlastní názor na svém postu?

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Já svůj vlastní názor právo samozřejmě mám.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
A nechcete nám ho říct.

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Můžu ho mít, ale já jsem vám vyjádřil své přesvědčení, já jsem to nabídnul ve spolupráci s ostatními, nebylo o to zájem, no tak samozřejmě musí se hledat cestu tak, abyste mohla ten provoz toho kraje zajistit.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek byl hostem 20 minut Radiožurnálu, díky za váš čas, pane hejtmane, na slyšenou.

Jiří BĚHOUNEK, hejtman Kraje Vysočina:
Mějte se hezky, na slyšenou.

Každá nemocni transparentně vyvěsila na stránky ceník takových nadstandardních výkonů od konkrétního lékaře, nebylo by to třeba lepší, než to co s tím argumentuje ministrovi.

Jak probíhá mezi pacienty.,

Já myslím, že ¨nikolo nepřinesl žádný důkaz o tom

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, a. s. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Ozvěn dne, Dvaceti minut Radiožurnálu i dalších zpravodajských a publicistických pořadů si můžete poslechnout v iRadiu.

Pokud se chcete našeho hosta na cokoli zeptat, dotaz mu můžete zaslat prostřednictvím mailové adresy 20minut@rozhlas.cz. Na otázky napsané do diskusního fóra bohužel hosté nemohou reagovat.

autor: šče
Spustit audio