Je nutné stále upozorňovat na to, že obce sehrávají klíčovou roli, vyzývá předseda Svazu měst a obcí

Svaz měst a obcí si stěžuje, že vláda obce opomíjí s nákazou. Finanční rezervy se tenčí a starostové postrádají od státu vizi, jak vrátit města do původního stavu. V minulých dnech proběhlo několik jednání, včetně kritizované schůzky v Lánech. Co z nich vzešlo, popisuje předseda svazu měst a obcí a starosta Kyjova František Lukl.

Za nejpalčivější témata považuje starost o lidi bez přístřeší a financování investic. „Vláda vyslyšela náš apel a rozhodla, že zastupitelé měst a obcí mohou jednat o situaci ve stavu nouze. Díky tomu budeme schopni realizovat některé investiční záležitosti, aby se pomohlo nejen obcím, ale v důsledku i státnímu rozpočtu,“ uvádí Lukl. Ohledně péče o lidi bez domova preferuje plošná opatření.

Čtěte také

Byly to také obce, které se svépomocí postaraly o zajištění roušek pro své obyvatele. „Chci poděkovat za to, že občané šili roušky, se kterými v drtivé většině pracujeme. Radnice nedostaly ochranné prostředky ani dezinfekci,“ svěřuje se. Za chybu považuje také to, že logistické firmy nedistribuují pomůcky přímo: „Z úřadů se stávají výdejní místa, lékaři jsou na náš naštvaní nejen za nedostatečný objem prostředků, ale také za fronty.“

Lukl ve svém dopise adresovaném vládě připomněl, že se marně čeká na odpověď ohledně sestavení odborného pracovního týmu k restartování ekonomiky. „V tuto chvíli se skupina připravuje. Máme investiční projekty, které bychom chtěli v následujícím období rozjet. Bylo by nepříjemné, aby nám kdokoli sáhl na rozpočty,“ vysvětluje důvod svých obav.

S Vladimírem Krocem hovořil také o své účasti na kritizované schůzce v Lánech. Jako omluvu poslal deset tisíc kyjovské nemocnici a rezignoval na post předsedy Svazu. Ta nakonec nebyla vyslyšena: „Od některých jsem dostal pohlavek, že rezignace byla spíš zbabělost než hrdinství a že se mám soustředit na práci pro Svaz. Naše poslání teď bude rozhodující, starostové potřebují zastání,“ uzavírá.

autoři: Vladimír Kroc ,
Spustit audio