František Bublan, poslanec

Zelený mozek opět žije. Důstojnická negramotnost. Hloupá demonstrace síly. Taková hodnocení razie v České televizi teď slyšíme. Veřejnoprávní médium podalo kvůli zásahu trestní oznámení. Ministr obrany odstoupit nehodlá. Byla celá akce někým řízená, aby diskreditovala ministra nebo byla prostě jen hloupá a měly by padat hlavy na nejvyšších místech? Začíná Dvacet minut Radiožurnálu. Pozvání přijal předseda sněmovního Výboru pro obranu a bezpečnost, bývalý ministr vnitra František Bublan. Dobrý den.

František BUBLAN, předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost /ČSSD/:
Hezký podvečer.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Tak pro ty, kteří by snad nevěděli, proč se zásah odehrál, řekněme, že vojenská policie si do kanceláře reportéra Karla Rožánka v době vysílání hlavních zpráv přišla po zuby ozbrojená a bez řádného označení vyzvednout dokument, na jehož základě byl v roce 2007 odvolán ředitel vojenského zpravodajský Miroslav Krejčík. Tento dokument napsali jeho podřízení a je v něm seznam pochybení, kterých se měl generál Krejčík dopustit. Vy, který jste podepsal Chartu 77, pane předsedo, a zažil jste persekuci ze strany StB, jak se vám koukalo na vojáky ve veřejnoprávní televizi?

František BUBLAN, předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost /ČSSD/:
Tak nebyl to příjemný pohled, nicméně co mě ještě více možná připomněla tu minulou dobu, tak byl ten obrázek, když si vojenští policisté odnášeli několik pytlů zabavených materiálů, počítačů a jiných dokumentů, tak jsem si vzpomněl, že jsem měl nějakou podobnou událost, také jsem měl domovní prohlídku a odnesli mě asi 30 knih a spoustu dopisů a všelijakých poznámek a všeho možného, bylo toho plná dodávka a já jsem se v tu chvíli ptal, proč vlastně tam tu televizi navštívili, protože chtěli jeden dokument, chtěli snad 2 listy papíru a místo toho si odnášeli takové kvantum jiných materiálů, takže to je velká otázka, a to se musí prošetřit a na to se budeme ministra Alexandra Vondry ptát, aby nám to vysvětlil, proč k tomu došlo.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Městská státní zástupkyně v Praze Jana Herzogová už nařídila kvůli zásahu prověřit rozhodnutí svého podřízeného státního zástupce, který podal soudu návrh na vydání toho příkazu, a také dala dozorovému státnímu zástupci pokyn, aby do středy přezkoumal postup vojenské policie včetně rozsahu právě zajištěných věcí z hlediska jejich potřebnosti pro trestní řízení. Věříte v objektivitu tohoto přezkoumání?

František BUBLAN, předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost /ČSSD/:
Já doufám, že ano, protože to je civilní státní zástupkyně, jestli to mohu takhle nazvat, takže už to s ministerstvem obrany nemá nic společného a že v tomto ohledu by to šetření mohlo být správné. Ale já bych šel možná ještě kousek dál, jo, protože celá ta záležitost vznikla při jednání našeho výboru, když jsme vyslechli bývalého ředitele zpravodajské služby vojenské generála Krejčíka a tam zazněl jediný pokyn vůči ministru obrany, a to aby prošetřil, zda obsah toho dokumentu je správný, zda to obvinění které padlo na tehdejšího ředitele vojenského zpravodajství bylo opodstatněné, anebo zda je to nějaký výmysl této pamflety, jeho měl očernit, aby musel odstoupit ze své funkce. To byl jediný jaksi pokyn nebo jediná message z tohoto jednání a místo toho, aby se šetřil obsah toho dokumentu, tak nastala úplně zvláštní, zvláštní obrat nastal a oni začali šetřit, kdo ten dokument někdy v průběhu loňského roku, kdo ho z toho obranného zpravodajství vynesl, kdo ho vlastně jakoby ukradl, zneužil a dal ho České televizi nebo vůbec médiím. A to se mi zdá špatně, protože jednak to jsme nechtěli, a to je v této otázce docela jako podružná záležitost a navíc, pokud by celý ten výsledek toho slyšení generála Krejčíka mělo spočívat v tom, že se potrestá, najde a potrestá ten, kdo ten dokument vynesl, tak je to velice málo. My jsme chtěli, aby se ten obsah prošetřil, aby buď to byl pan generál očištěn, anebo teda se zjistilo, že byl tehdy odvolán po právu.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
I sám Karel Rožánek se pozastavuje nad tím, že vojenská policie řeší to, jakým způsobem se k němu materiál dostal místo toho, aby řešila, co je jeho obsahem. Považuje to za velmi skandální. Takže jde to vyšetřování pomýleným směrem?

František BUBLAN, předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost /ČSSD/:
Jednat jde pomýleným směrem a jednat mě vede k myšlence, že jaksi je to tam všechno propojeno mezi vojenským zpravodajstvím, vojenskou policií, případně některými činiteli ministerstva obrany a že se možná bojí toho, že tehdy došlo k nějakému velkému lapsusu nebo k nějaké velké křivdě a chtějí to zakrýt tím, že teda se soustředí na to, že odhalí toho, kdo byl nosičem této informace.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Víte, když se podíváme na tuhle tu myšlenku globálněji. Vy jste pracoval ve zpravodajské službě FBIS, řídil jste Úřad pro zahraniční styky a informace neboli rozvědka, takže praktiky, kterým se podle slavného filmu říká Vrtěti psem, asi dobře znáte. Je tedy možné, že tohle skutečně někdo naplánoval, aby třeba poškodil ministra obrany?

František BUBLAN, předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost /ČSSD/:
No, já už jsem tu spekulaci také slyšel nebo někde četl, samozřejmě to, že to bylo ve třičtvrtě na 7, to znamená, nebo před 19 hodinou, kdy začínají zprávy, kdy Česká televize měla jedinou možnost, aby to dala to přímého vstupu, bylo to v době, kdy byl ministr Vondra na plese, to znamená, nemohl to nějakým způsobem ovlivnit, byl jako trošku mimo, tak trošku to nahrává tady té myšlence, že ho třeba chtěli nějak očernit, ale já bych se asi přikláněl k tomu, že za tím, nechci říct, byl ten zelený mozek, ale byla za tím trošku taková nějaká hloupost, anebo špatně vyhodnocená situace, zkrátka někdo jim zavelel, běžte do akce, tak šli do akce a vůbec nepřemýšleli nad tím, jestli je to vhodné, jestli zrovna ten čas je dobře zvolený a podobně.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
No, ale přesto. Někdo jim zavelel. To je asi klíčové. To, že oni nepřemýšleli, to ať si udělá každý názor na ty obrázky, co jsme viděli, ale řekněme, pokud jim někdo zavelel, co by tím mohlo třeba vojenské zpravodajství chtít zakrýt touhle akcí nebo kam převést pozornost?

František BUBLAN, předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost /ČSSD/:
No, tak vojenské zpravodajství nemůže velet vojenské policii, tam může velet jedině náčelník té vojenské policii a ten zase by musel plnit rozkaz ministra obrany. To jedině, že by to vojenské zpravodajství nějakým způsobem ovlivnilo tady to rozhodnutí nebo konzultovalo ten postup s nimi, ale to budeme chtít slyšet jimi poslanci toho Výboru pro obranu a bezpečnost, aby nám to bylo vysvětleno, abychom zjistili, jak se postupovalo, od koho to vzešlo tady ta myšlenka, celá ta akce, kdo to naplánoval a kdo to zorganizoval.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
A koho si kdy předvoláte? Máte už nějaký plán, od koho budete chtít kdy co slyšet?

František BUBLAN, předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost /ČSSD/:
No, my máme zasedání výboru naplánováno na 15., to je zítra na 19 hodinu večer. Chtěli jsme mít jako hlavní bod přípravu zákona o generální inspekci a já si myslím, že by bylo velmi vhodné to spojit s touto záležitostí, protože zrovna v tu chvíli mě taky, když jsem to viděl, tak mě napadlo, dyť vlastně tu vojenskou policii nikdo příliš nekontroluje. Ona nemá žádnou nezávislou kontrolu, má sice inspekci ministra obrany nad sebou, ale to zase všechno jaksi propojeno tou, tou zelenou barvou a takže to určitě ten nápad nebo návrh, aby do té generální inspekce spadala i vojenská policie padne a my to spojíme, pokusíme se to spojit, aby se to projednalo v tomto bodě.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Kdo by měl přijmout odpovědnost za zásah v České televizi? Ptáme se předsedy sněmovního Výboru pro obranu a bezpečnost Františka Bublana. Posloucháte Dvacet minut Radiožurnálu. A je tady i skutečnost, že v době zásahu měl být právě spolu s náčelníkem vojenské policie Ložkem pan ministr na plese Armády České republiky, takže mohl tu celou situaci promptně řešit. Je tam podle vás třeba i v této skutečnosti nějaké zásadní pochybení ministra obrany?

František BUBLAN, předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost /ČSSD/:
Tak to první vyjádření ministra obrany bylo takové, že jednají podle trestního řádu, takže s tím není žádný problém. Teprve později až si uvědomil, že to asi bude velký problém, tak potom to vyjádření změnil nebo dokonce otočil o 180 stupňů. Určitá odpovědnost tam je. Já bych ho nevinil a ani bych ho nevyzýval k rezignaci kvůli tomu, jak byl ten zásah proveden. To skutečně on nemohl ovlivnit, to jako není možné, aby ministr stál za každým vojenským policistou a řekl, tak teďka se máš chovat tak a teď se chovej zase jinak. To je jasné. Já jsem si to zažil na vnitru, tak vím, jaké jsou s tím problémy. Ale já se ho budu ptát na to, jaké zadání dostala vojenská policie od něho, protože to zadání, jak už jsem zmínil před chvíli, z toho výboru bylo jiné. Jestliže někdo jim řekl, teďka šetřete ten únik té informace jako hlavní záležitost, tak si myslím, že je to špatně.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
A vy si myslíte, že to byl přímo ministr Vondra?

František BUBLAN, předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost /ČSSD/:
Buďto to byl ministr Vondra nebo to byl někdo jiný. To já samozřejmě nevím v tuto chvíli, ale někdo jim toto zadání musel dát, aby v této věci konali, a pokud to vzešlo od ministra a vlastně nikdo jiný na tom výboru nebyl. Byl tam ministr, byl tam ředitel vojenského zpravodajství pan generál Páleník. Nebo to vzešlo od něho, od ředitele vojenského zpravodajství, já skutečně nevím, ale někdo toto zadání musel dát a tam si myslím, že ta odpovědnost především politická odpovědnost je, a pokud to takto bylo, tak ministr Vondra nese odpovědnost za celou tuto akci.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Víte, vy sám teď postupujete vylučovací metodou. Vy jako předseda výboru jste sledoval, kdo tu informaci má, ke komu se dostává a logicky také s kompetencí těch lidí vyplývá, kdo by takový příkaz mohl vydat, takže Vondra nebo Páleník?

František BUBLAN, předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost /ČSSD/:
No, Páleník přímo nemůže úkolovat vojenskou policii, může jí dávat podněty, což mohlo být i v tomto případě, anebo teda potom může úkolovat vojenskou policii ministr, případě náčelník generálního štábu, ale tam si myslím, že to jde trošku mimo. Takže někdo z těchto dvou musel tento pokyn, anebo nějaký impuls k tomu šetření dát, a to jaksi potom tu akci zpracovali sami, tak to už je zase věc náčelníka vojenské policie, případně dalších důstojníků, kteří jsou tam v tom velení.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Pokud by se ukázalo, že to byl ministr Vondra, bylo by to na jeho rezignaci?

František BUBLAN, předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost /ČSSD/:
No, to si myslím, že pokud by to bylo vyloženě příkaz od něho, teďka šetřete ten únik jako hlavní věc, tak si myslím, že by to byla jeho politická odpovědnost a z toho by měl vyvodit jednoznačně rezignaci.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Ministr obrany postavil tedy mimo službu šéfa vojenské policie Ložka, aby do vyšetřování dále nezasahoval, sám zatím řekl, že rezignovat nehodlá. Měl by generál Ložek sám rezignovat na funkci?

František BUBLAN, předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost /ČSSD/:
No, buďto by to měl chlapsky vzít, protože byl to jeho útvar, který to, jak se říká, zvoslil, tak by měl sám odejít, anebo je to potom na ministrovi, zda ho odvolá nebo ho nechá ve funkci. Já trošku se domnívám, že by tam asi mělo dojít k nějakým změnám, protože ona tam ta událost v tom roce 2007, kdy odešel generál Krejčík, tak s sebou nesla spoustu těch personálních změn a ti lidé, kteří se tam dostali potom v tom následném období, tak vlastně se tam možná i dostali díky tomu, že nastaly tyto změny. Odešel generál Krejčík, odešel tehdejší náčelník vojenské policie a potom se zrušila část té vojenské policie, takže možná je to, nechci říct, že je to nějaký komplot, ale ti lidé jsou jaksi seskupení a mají určitou genezi, právě od toho roku 2007, tak možná by stálo za to, se na to podívat a sáhnout tady do těch struktur a trošku to pozměnit.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Vy sám jste mimochodem byl u toho slyšení generála Krejčíka před výborem, rezignoval tedy podle vás kvůli politickému tlaku ze strany tehdejšího premiéra, který jak tady uvedl Jan Vidím, měl stát na úrovni, buď odejde generál Krejčík, nebo padne vláda?

František BUBLAN, předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost /ČSSD/:
No, zaznělo to tam zcela jednoznačně, protože tehdejší ministryně paní Vlasta Parkanová ho chtěla odvolat. Chtěla odvolat přímo. Ten návrh přinesla na vládu, ale na vládě neprošel. Vláda nerozhodla o tom odvolání, takže potom nastal takový ten nátlak osobní a tam už to bylo postaveno tak, že buďto teda odejde pan Krejčík nebo odejde paní Parkanová. No, a tomu tlaku pan generál Krejčík v podstatě ustoupil, nechtěl dělat nějakou vládní krizi, takže odešel z tohoto postu na vlastní žádost.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
A k tomu tlaku na něj došlo podle vás kvůli tomu vyšetřování podezřelých armádních zakázek, o kterých ale sám nakonec generál Krejčík před výborem mnoho neřekl?

František BUBLAN, předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost /ČSSD/:
No, on sám přiznal, že v podstatě neví, kvůli čemu to bylo, protože to že existuje nějaký dopis nebo nějaký pamflet, který ho očerňuje, to se dozvěděl až daleko později. Jemu, s ním vlastně paní ministryně příliš mnoho nemluvila, on si stěžoval na to, že za tu dobu, kdy tam byli spolu na těch postech, tak spolu mluvili nebo se potkali asi třikrát, a to byly takové jaksi, taková letmá setkání, takže on ten důvod, pravý důvod neznal, to se dozvěděl až později, že teda na něho někdo něco napsal a na základě toho ho paní ministryně odvolala. A to proč to bylo napsáno, tak to už teď možná si tak analyzuje, že to mohlo být, protože měli spoustu těch kauz rozdělaných a byly to většinou ty armádní zakázky, sledovali činnost některých vysokých činitelů na ministerstvu obrany, a to se možná někomu nelíbilo, tak z toho důvodu musel odejít.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Ještě když se vrátíme k tomu postupu vojenské policie v České televizi, Martin Elger, právník České televize řekl, cituji: "Postup, který se zdá zdánlivě procesně po právu díky soudnímu příkazu, je po právu jenom zdánlivě, protože nebylo respektováno právo provozovatele televizního vysílání odepřít listinu, či věc k vydání, která garantuje zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání." Pane předsedo, právo chránit zdroj bylo tady podle vás jednoznačně porušeno?

František BUBLAN, předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost /ČSSD/:
No, to bylo. To bylo v tomto jednom případě, kdy chtěli znát zdroj úniku té jediné informace, ale navíc to bylo ještě umocněno tím, že tím že zabavili spoustu těch materiálů a počítačů, které si mohou vyhodnotit, tak se mohou dostat ještě k jiným informacím a k jiným zdrojům, a to si, myslím, že je hrubé porušení práva a za to by měli nést skutečně velkou odpovědnost.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Víte, celým naším rozhovorem se prolíná jakýsi komplot řízení někde odkudsi z vyšších částí ministerstva obrany, případě vojenské policie. Myslíte si, že to všecko byla jenom zástěrka, že mohli jít do kanceláře Karla Rožánka prostě pro hromadu dokumentů pod záminkou získat ten jediný s podezřením, že Karel Rožánek ví mnohem víc a chtěli se to dozvědět?

František BUBLAN, předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost /ČSSD/:
Tak jak znám Karla Rožánka, on se zabývá resortem obrany, tak určitě ví mnohem víc. Jestli to byla záminka, já to nemohu říct na 100 procent, ale trošku se mohu domnívat, že tomu tak bylo, protože jinak jak by si vzali možná desetinu z toho, co si odnášeli, co by jim nějak mohlo souviset s tou kauzou, ale nikoliv to vzali šmahem úplně všechno.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Pavel Kováčik, předseda poslaneckého klubu KSČM, považuje ten páteční incident za tak vážný, že by měl vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Řekl, cituji: "Šéf policie to možná nechá na sebe a nechá se odvolat, já ale nevěřím tomu, že o zásahu nevěděli jeho nadřízení." Tady se s ním mimochodem docela shodujete, že?

František BUBLAN, předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost /ČSSD/:
No, tak částečně, částečně ano. Je možné, že to budeme řešit na plénu Poslanecké sněmovny, protože je to docela závažná věc a budeme chtít slyšet vysvětlení od ministra Vondry, aby nám řekl, jak to vlastně bylo a jak bude tu situaci řešit v těch následných dnech, protože my jsme teďka zvyklý na to, že těch kauz je docela hodně a jedna překrývá tu druhou, tak aby nenastalo to, že se o tom bude mluvit 3 dny a za 3 dny přijde nějaká zase další kauza a už se bude mluvit o ní a tady na to se zapomene, takže chceme to řešit a chceme dotáhnout do konce.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Vy mluvíte třeba o překrývání kauzy ProMoPro?

František BUBLAN, předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost /ČSSD/:
Kauza ProMoPro, předtím byla kauza pana ministra Kalouska s Mladou frontou DNES nebo s tím dopisem šéfredaktorů a tady těch kauz ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
To byla ta jeho mystifikace médií, jak on tomu říká.

František BUBLAN, předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost /ČSSD/:
No, někteří si to taky dávají do souvislostí, že to byl trošku takový jako malý atak vůči médiím a tady toto byl trošku silnější atak vůči médiím, takže i to je možné, že ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Kdo tedy chce v tomto státe řídit atak vůči médiím?

František BUBLAN, předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost /ČSSD/:
No, tak řekl bych, chtěla současná vláda naznačit médiím, že to je vlastně ona, kdo bude diktovat to, co se bude mediálně zveřejňovat a to co vlastně občané nebo veřejnost dostane na stůl, takže to si myslím, že je špatně. Ta nezávislost médií musí zůstat nedotčená a lidé mají povinnost v podstatě nebo mají jaksi právo na to, aby dostávali informace tak, jak jsou zpracovávány a tak jak jsou posuzovány z nějakých nezávislých zdrojů.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Vy jako člen poslaneckého klubu ČSSD odhadnete, zda by ČSSD podpořila v hlasování o nedůvěře KSČM?

František BUBLAN, předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost /ČSSD/:
No, tak zcela určitě ano a nebyl by to jenom tento jediný případ, protože nás samozřejmě tady toto nadzvedlo. Ono to nadzvedlo v podstatě všechny, kteří to viděli a kteří se trošku zabývají tady touto oblastí, ale ona ta nedůvěra vůči vládě pramení z daleko silnějších věcí, a to je třeba, já nevím, ta daňová reforma nebo způsob jak se řeší důchodová reforma a podobně, takže oni ty důvody, silnější důvody jsou ještě někde jinde.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Také ministr dopravy Vít Bárta z Věcí veřejných řekl v České televizi, že celou věc považuje za tragikomickou a ukazuje to na úroveň české armády. Vojáci by podle něj měli chránit občany, ale tato historka svědčí o negramotnosti důstojníků. Dává to podle vás možnost, že by se proti kabinetu mohla postavit i část Věcí veřejných?

František BUBLAN, předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost /ČSSD/:
No, to nevím, protože oni vždycky něco takového řeknou, ale potom se zachovají jinak, takže tady bych na ně vůbec jako nespoléhal, ale já bych k tomu výroku pana ministra Bárty řekl tolik. Ono to poškodilo armádu nebo ten pohled na ni to je trošku jako horší, ale zase bych nechtěl, aby armáda jako celek tady tím byla nějak silněji poškozena, protože většina těch vojáků, zvláště ti, kteří slouží v těch misích, anebo na jiných postech, tak jsou to velice kvalitní lidé a dobře vycvičeni. Tady zkrátka došlo k velkému lapsusu. Možná je to dáno složením té vojenské policie, že nikdy na ní nebyl kladen nějaký velký důraz a z toho to vyplynulo, ale jako celou armádu, si myslím, že nemůžeme vidět v tomto negativním světle.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka:
Řekl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu předseda sněmovního Výboru pro obrazu a bezpečnost František Bublan. Díky za váš čas. Na slyšenou.

František BUBLAN, předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost /ČSSD/:
Na shledanou.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnostNEWTON Media, s.r.o. <http://www.newtonmedia.cz/>Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Ozvěn dne, Dvaceti minut Radiožurnálu i dalších zpravodajských a publicistických pořadů si můžete poslechnout v iRadiu <http://www.radiozurnal.cz/audio>.

Pokud se chcete našeho hosta na cokoliv zeptat, můžete své dotazy zasílat buď na adresu 20minut@rozhlas.cz, nebo použít facebookovou stránku pořadu. Na otázky v diskusním fóru bohužel hosté nemohou reagovat.

autor: šče
Spustit audio