Daniel Raus: Putin a jeho písně

11. srpen 2012
Křesťanský týdeník , Křesťanský týdeník

Ruská punková skupina Pussy Riot na sebe upozornila už vícekrát. Světový věhlas ale získala skandálem z 21. února letošního roku, kdy v moskevské Katedrále Krista Spasitele zazpívala provokativní modlitbu proti Vladimíru Putinovi. Význam všemu dodaly především ruské úřady, které členky skupiny uvěznily a teď jim hrozí zcela nepřiměřenými tresty. Otázka je, co vypovídá celý případ o momentální situaci v Rusku.

Politickou kariéru ruského prezidenta Vladimíra Putina jako by zarámovaly dvě písně. Jedna ho obdivuje, druhá proklíná. Jedna byla establišmentem vítána (a podle některých spekulací dokonce objednána), druhá je naprosto neadekvátně trestána. Jedna Vladimíra Putina idealizuje, druhá démonizuje. A obě vypovídají o tom, jaké poměry dnes na Rusi panují.

První píseň se jmenuje „Takovo kak Putin“. V roce 2004 s ní přišla dvojice děvčat ze skupiny Pajuščeje vmjestě (tedy „Zpívejme spolu“). Text je naivně formulovaný sen o tom, že by chtěly najít jednou chlapce, který je jako Putin, to znamená, že nepije a neuteče od nich. Popularita téhle písně nabrala obrátky čirou náhodou před volbami, takže se docela otevřeně spekulovalo o tom, že šlo o Putinovo neoficiální PR.

Po osmi letech ale přišla skupina Pussy Riot. Vyvolala skandál, a to opět před volbami. Tentokrát ale nikdo nespekuluje o nějaké skryté objednávce Kremlu nebo FSB.

Performance Pussy Riot v chrámu Krista Spasitele

Bohorodičko, zažeň Putina, zazpívaly čtyři notorické provokatérky s punčochami na hlavách, symbolicky v moskevském Chrámě Krista Spasitele. A začala tím naprosto šokující anabáze. Děvčata skončila na dlouhé měsíce za mřížemi a hrozí jim mnohaleté tresty.

Jejich skutek rozhodně není bohulibý, ale v civilizovaném světě se řeší něco takového pokutou. Kamenování či pálení na hranici by člověk čekal přinejmenším v jiných dobách a jiných zemích. Ale Rusko je takové, jaké je. Uzavírá se nebezpečně do sebe a neziskovky, jež mají peníze ze Západu, označuje oficiálně titulem „zahraniční agent“.

Ohromné zklamání v celém příběhu představuje i ruská pravoslavná církev, která je (po všech tragických zkušenostech z minulosti) zcela servilní vůči Kremlu. Co se týče skupiny Pussy Riot, nelze než s Voltairem říci: nesouhlasím s vámi, ale budu hájit vaše právo na svobodu projevu. A k tomu dodat laickou modlitbu: Bohorodičko, osvoboď Pussy Riot (když už jsi nevyhnala Putina).

Členky dívčí punkové kapely Pussy Riot u soudu

Tak to vidí na vlnách Radiožurnálu Daniel Raus.

autor: Daniel Raus
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.