Co se stalo s brněnskou SPD? Podnikatelské skupiny se snaží infiltrovat naše hnutí, brání rozpuštění buňky poslanec Hrnčíř

Strana Svoboda a přímá demokracie zrušila svou místní organizaci v Brně. Důvodem byly neshody mezi jejími členy. Ty vyvrcholily předminulý čtvrtek přímo na schůzi hádkou, kterou musely uklidňovat čtyři hlídky městské policie. Brno přitom není jediný region, kde mezi straníky SPD panují otevřené neshody.

Co přesně se na schůzi SPD v Brně stalo? Podle Jana Hrnčíře hádku způsobili čekatelé na členství ve straně, kteří se dožadovali rychlejšího postupu ve straně. „Máme členy, máme čekatele. V Brně se přihlásilo asi sto nebo sto padesát zájemců o členství. I ti se nějakým způsobem projevovali na brněnské schůzi a dožadovali na umístění na kandidátkách.“

Není však zrušení buňky příliš razantním krokem? „Tím, že máme jednoduchou strukturu, tak to mohlo vyřešit pražské předsednictvo ve spolupráci s jihomoravským. Myslím si, že se to vyřešilo dobře, většina členů i čekatelů to přivítala,“ tvrdí Hrnčíř. Podle něj jde pouze o organizační záležitost.


Stali jsme se po zimních parlamentních volbách významnou parlamentní stranou a na to reagovali i různí kmotři a kmotříčci napojení dosud na tradiční strany a mám takový pocit, že se snaží k nám infiltrovat, ovládnout naše hnutí a když neovládnout, tak alespoň rozložit.poslanec Jan Hrnčíř

O zrušení buňky rozhodlo celostátní předsednictvo na svém zasedání 20. února. Podle Hrnčíře nejde o rozpor s přímou demokracií. „Máme svoje stanovy a těmito stanovami se musíme řídit, nedá se nic dělat.“ Členové brněnské organizace přešli pod jihočeskou organizaci, brněnská buňka tak údajně chybět v komunálních volbách nebude.

Jak obnovit problémovou buňku? „Tato situace odkryla zájmy některých členů, čekatelů a na to budeme reagovat a budeme eliminovat tyto vlivy,“ vysvětluje Hrnčíř. „Nešlo o likvidaci nepohodlných názorů. Ukazuje se, že za některými lidmi stojí podnikatelské skupiny, které byly napojené na tradiční politické strany a teď se snaží infiltrovat a získat vliv v našem hnutí.“

Brno ale není jediná místní pobočka SPD, ve které dochází ke sporům. V Moravskoslezském kraji se ohrazují proti Lubomíru Volnému, který tamní organizaci vede. V Pardubickém kraji eskaloval spor kvůli vybíraným poplatkům za kandidaturu v krajských volbách.

Dají se tyto okolnosti považovat za projevy nesoudržnosti strany? „Všechno, co se v mediálním prostoru odehrálo, bych neviděl tak zásadní, jak se to média snaží podávat. Jednotlivci se někde projeví, ale drtivá většina členů pracuje bezproblémově,“ uzavírá poslanec Jan Hrnčíř.

Měl by být lídr strany odvolán z pozice místopředsedy Poslanecké sněmovny? A čemu by prospělo přijetí zákona o obecném referendu? Poslechněte si celý rozhovor!

autor: Jan Moláček
Spustit audio