Český vědec sestrojil roboty, kteří létají jako ptáci. „Snažíme se inspirovat přírodou,“ říká Matěj Karásek

23. říjen 2018

Jeho létající robot se stal doslova vědeckou senzací. A český vědec Matěj Karásek v rozhovoru s Lucií Výbornou neskrývá: „Je to velký úspěch a zadostiučinění.“

Čtěte takéČeský vědec sestrojil hmyzího robota, který umí mávat křídly. Vynález může posloužit k vývoji dronů

Na létajících typech robotů pracuje Matěj Karásek a jeho tým už devět let. Na začátku prý přitom byla prostá zvědavost. „Zajímalo nás, zda dokážeme vyrobit stroj, který dokáže létat stejně jako hmyz nebo ptáci.“

Během doktorátu na univerzitě v Bruselu tak například pracoval na robotickém kolibříkovi. „Kolibřík samozřejmě používá ocas, většinu práce ale dělají křídla. To nás fascinovalo.“

Nenechte se ale zmást. Matěj Karásek se rozhodně nesnaží vytvářet přesné kopie konkrétních druhů hmyzu nebo ptáků. Spíš v nich nachází inspiraci. „Jsme jedni z prvních, kdo se o podobné roboty snaží. Zatím nemáme ani matematické modely, které bychom k tomu mohli použít. Velká část naší práce tak je experimentální,“ popisuje.

A konkrétně? „Díváme se do přírody a snažíme se inspirovat tím, co vidíme u ptáků nebo u hmyzu. Tyto nápady samozřejmě musíme zkombinovat s technologiemi, které máme k dispozici.“

autoři: Lucie Výborná , als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.